Публікація

УГСПЛ продовжує перевірку колоній. Які результати на липень 2019?

Українська Гельсінська спілка з прав людини продовжує програму моніторингових візитів до виправних установ пенітенціарної системи України, одним із завдань якої є перевірка умов утримання ЛЖВ.

11 червня 2019 року монітори УГСПЛ здійснили візити до Державної установи «Бориспільська виправна колонія № 119» та до «Черкаської виправної колонії № 62». 12 червня 2019 року – до Державної установи «Білоцерківська  виправна колонія № 35».

В крайньому моніторинговому візиті виконавчого директора УГСПЛ Олександра Павліченка та координаторку Мережі громадських приймалень Наталію Козаренко супроводжувала знімальна група телеканалу Магнолія ТБ.

З відеозвітом можна ознайомитись за посиланням.

В кожній колонії монітори перевіряли рівень надання медичної допомоги, умови проживання та роботи засуджених.

В усіх колоніях на обліку є засуджені з діагнозом ВІЛ/СНІД, які отримують АРТ-терапію.  Однак, за твердженням головного лікаря Бориспільської виправної колонії, багато засуджених відмовляються проходити тести, які є добровільною процедурою, і він має підозри, що ЛЖВ серед засуджених в кілька разів більше. Така ж проблема є і в Черкаській колонії.

Тільки в Білоцерківській колонії ситуація інша – випадків відмови засуджених від проходження обстеження не було. Досить показовим є той факт, що саме ця колонія активно співпрацює з БО «100% життя», які проводять інформування та забезпечують ліками у разі потреби.

Але візит до медичної частини Білоцерківської колонії виявив іншу проблему. Під час розмови з начальником медичної частини Шраменко Миколою Васильовичем він наголосив на нагальних проблемах, пов’язаних з  організацією надання медичної допомоги:

  • цивільна міська лікарня не хоче надавати допомогу засудженим. Було наведено приклад із засудженим, якому відмовлялися вставити катетер на місце того, який випав. Для цього потрібно було скаржитись до прокуратури.
  • Міська лікарня №2 відмовляється оперувати засуджених з діагнозом ЛЖВ.

Треба зауважити, що усі колонії забезпечені тестами на ВІЛ в повному обсязі, за останній рік значно збільшилась кількість медикаментів та значно виросла зарплата медпрацівників. Але реформування не врахувало специфіку надання медичної допомоги в колоніях – було знято право пільгового виходу на пенсію. Це значно ускладнює вирішення головної проблеми медичної допомоги – хронічного не комплекту медичного персоналу.

Координаторка Мережі громадських приймалень УГСПЛ Наталія Козаренко: «Некомплект адміністративного персоналу колоній є великою проблемою. Іноді він складає до 30%. Хоча в 2018 році рівень некомплекту суттєво знизився. Наприклад, в Білоцерківській колонії стали набирати у відділ охорони жінок. Жінки також працюють там в медичній частині (33 % лікарів – жінки).

Але питання забезпеченості кадрами залишається. Немає комплексного підходу вирішення кадрових питань. Підвищення зарплати не вирішує проблему. Однією з причин є відсутність можливості придбати або отримати від держави житло. Не має державних кредитних програм».

Іншою системною проблемою є жахливий стан з паспортизацією засуджених.

Виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко: «Серед проблемних питань, з якими стикається персонал колоній, залишається питання отримання  або відновлення паспорта засудженими. Через відсутність паспорта  засуджені не можуть бути  оформлені на роботу, а після звільнення не можуть соціалізуватися у суспільство. Є випадки, коли засуджених звільняють без паспорта (тільки маючи довідку про звільнення на руках).

До 60% осіб, які прибувають в колоніях, не мають в справах паспортів. Паспорт може бути вилучений працівниками поліції під час затримання,  може залишитися в архівах судів, або у родичів на руках. Часто люди, які потрапляють в колонії взагалі ніколи не оформлювали паспорти.

Якщо паспорт не можливо отримати, його відновлюють через ДМС. Але засуджені не можуть надати необхідні для отримання дублікату паспорту документи, також проблема з оплатою державного мита, не всі засуджені мають змогу сплатити його, а відсутність документа не дозволяє офіційно працювати на виробництві і отримувати за це оплату».

Рекомендації моніторів УГСПЛ:

  1. Під час проведення ремонтних робіт враховувати дотримання принципів захисту прав людини, запланувати поступовий перехід колоній на кубрикову систему проживання для засуджених із заміною двоповерхових ліжок.
  2. Активніше налагоджувати співпрацю з системою Безоплатної Правової Допомоги, використовувати можливості адвокатів БПД в тому числі і для отримання необхідних документів для паспортизації засуджених.
  3. Укомплектувати штат медичних працівників, активніше залучати жінок, використовувати досвід Білоцерківської БВК-35.
  4. Посилювати роботу в напрямку забезпечення належної медичної допомоги для засуджених. Виносити проблемні питання взаємодії з місцевими лікарнями на розгляд обласної наглядової ради, робити звернення до МОЗ, організувати обговорення проблемних питань під час «круглих столів» з залученням громадськості.

Із детальним звітом щодо перевірки «Бориспільської виправної колонії № 119» можна ознайомитись за посиланням тут.

Звіт перевірки «Черкаської виправної колонії № 62» за посиланням тут.

Звіт перевірки «Білоцерківської виправної колонії № 35» за посиланням тут.

 

Українська Гельсінська спілка з прав людини виконує проект «Розвиток правової мережі для захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, представників ключових спільнот ЛЖВ та осіб, хворих на туберкульоз» за фінансової підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» в рамках реалізації  проекту «Зменшення тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції через створення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу і його резистентних форм, розширення доказової профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, та створення стійких та життєздатних систем охорони здоров’я», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Андрій Кравчук (ГО «Наш світ»): «Досвід країн з подібною до України суспільно-політичною ситуацією показує, що суспільство готове не тільки до дискусії, але й до запровадження РЦП»

Чергове інтерв’ю від УГСПЛ з обговорення проблематики законодавчого прийняття Реєстрації Цивільного Партнерства (РЦП) в Україні....

27 Листопада 2020

За запитом адвоката УГСПЛ проведено моніторинг дотримання прав хворих з опіоїдною залежністю, які є учасниками програми ЗПТ, у Миколаївській області

Робота адвоката громадської приймальні УГСПЛ в місті Миколаєві Ігора Скалька по захисту наркозалежного клієнта призвела...

25 Листопада 2020

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: