20 інструкцій від юристів під час війни: мобілізації, евакуація, полон, втрата майна
Юристи Української Гельсінської спілки з прав людини та громадських приймалень УГСПЛ надають юридичну допомогу та консультації постраждалим від війни й тим, хто цього потребує. «Що робити … ?», — так починається багато різних запитів, які юристи та правозахисники вже допомогли вирішити з початку повномасштабного вторгнення.
До міжнародного дня прав людини ми зібрали в один матеріал інструкції, поради та роз’яснення, які вийшли за цей рік.
Що робити: руйнування та втрата майна
Чи потрібно платити комунальні за зруйноване чи частково зруйноване житло? Аналіз від юристів УГСПЛ. Хто може бути звільнений від сплати комунальних послуг, чи можуть нараховувати штрафи за несплату або ж припиняти послуги, якщо не сплачують платіжки роз’яснили юристи.
Фіксування факту руйнування майна. Інструкція від юристів: як зафіксувати факти, зібрати докази та подати заяву про те, що майно зруйноване.
Як аграріям фіксувати збитки внаслідок збройної агресії РФ? Поради від громадської приймальні УГСПЛ, рекомендації та ресурси, які допоможуть аграріям фіксувати збитки, які завдані внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
Що робити: батьки та діти
Особливості здійснення опіки і піклування в умовах воєнного стану. Що треба враховувати для супроводу при перетині кордону, які особливості отримання виплат та соціальної допомоги та як здійснюється опіка та піклування в умовах воєнного стану пояснюють юристи.
Виїзд дитини за кордон під час воєнного стану. Які документи збирати та чи потрібна згода іншого з батьків? Правила виїзду дітей за кордон в умовах воєнного стану роз’яснив юрист громадської приймальні УГСПЛ у м. Кропивницький
Як стягнути аліменти, коли один з батьків проживає за кордоном. Процедура стягнення аліментів у випадку, коли один з батьків проживає в іншій країні, ускладнена. Про те, як відбувається розв’язання аліментних питань, стягнення і сплата аліментів, коли один із батьків проживає за кордоном, пояснив юрист приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у місті Черкаси.
З додаткової винагороди військових будуть стягувати аліменти. Роз’яснення юриста. Кабінет Міністрів вніс зміни до переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб. Яким чином будуть стягуватись аліменти з військовослужбовців роз’яснив юрист громадської приймальні УГСПЛ у м. Чугуєві.
Що робити: для внутрішньо переміщених осіб та біженців
Як переселенцю стати на облік в центр зайнятості? Які документи треба зібрати, щоб отримати статус безробітного, де можна зареєструватись і куди треба подати документи роз’яснюють юристи громадської приймальні УГСПЛ в м. Суми.
Як кримчанам отримати виплати ВПО: рекомендації юристів. Кримчани теж можуть отримувати виплати як внутрішньо переміщені особи (ВПО). Що треба зробити, щоб їх отримати, — розповідають юристи громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини з питань Криму.
Облік ВПО: як припинити дію довідки, якщо ви вже повернулися у звільнене місто. Чому в державних установах відправляють ВПО знятися з обліку в населені пункти тимчасової реєстрації, що робити і як довести, що вам не потрібно нікуди їхати, пояснюють юристи Української Гельсінської спілки з прав людини.
Що робити: для військових та мобілізованих
Порядок мобілізації до Збройних сил України, — детальна стаття про те, як відбувається мобілізація та мають вручатись повістки, який порядок постановки на облік, як відбувається підготовка мобілізованих.
Що робити якщо військовослужбовець потрапив в полон чи зник безвісти? Покрокова інструкція від УГСПЛ, за допомогою якої родичі військовослужбовців можуть самостійно здійснити заходи, направлені на встановлення місцеперебування своїх рідних і сприяти їхньому найскорішому визволенню.
Як отримати статус учасника бойових дій після 24 лютого: роз’яснення юриста. 21 жовтня 2022 року Кабінет Міністрів України вніс зміни у законодавство щодо отримання статусу УБД. Хто тепер має на це право, і які документи для цього потрібні — роз’яснення до нових змін надав юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Леонід Сітченко.
Якщо у військового троє дітей, він може звільнитися зі служби. Але є нюанс. Чи є батьківство підставою для звільнення від служби та які документи необхідні, — пояснення від юриста.
Що робити: окуповані території та зона бойових дій
Що робити українцям, якщо Росія примусово вивозить їх з окупованої території? До кого звертатись, що робити та як отримати тимчасовий захист тим, кого вивезли на території РФ чи ОРДЛО.
Людина зникла під час воєнних дій: що робити? Коли особа набуває статусу зниклої безвісти, до кого звертатись, щоб розшукати людину, та як повідомляти про зниклу особу, консультує приймальня УГСПЛ.
Як зафіксувати воєнний злочин на окупованій території? Інколи вдається задокументувати злочини Росії навіть на окупованих територіях. В цьому допомагають місцеві люди. Як правильно це зробити, як передавати інформацію та чому важливо це робити пояснив юрист приймальні УГСПЛ в Херсоні.
Що робити: юридичні процедури
Суд змінив територіальну підсудність або ваша справа «загубилась»: що робити? Як діяти, якщо немає можливості отримати за місцем подання рішення, що вступило в законну силу або якщо суд загубив справу: пояснення від громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у м. Покровськ.
Як оформити спадок під час воєнного стану: зміни законодавства. Як в умовах війни оформити спадок, які строки прийняття спадщини та хто може посвідчувати заповіти — ці та інші особливості спадкування роз’яснила юристка Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Юлія Коваленко.
Як кримчанам отримати паспорти громадян України: пояснення юриста Отримання паспортів та інших документів для українців з Криму і до 24 лютого було непростою процедурою. Після повномасштабного вторгнення ситуація значно погіршилась. Як мешканцям півострова отримати внутрішній та закордонний паспорт громадян України або посвідчення на повернення до України під час війни пояснив юрист приймальні УГСПЛ з питань Криму Леонід Сітченко.