Публікація

«Справа Наталі З.». Що маємо зараз і що треба було робити ще вчора

З лютого 2018 року Українська Гельсінська спілка з прав людини надає безоплатну правову допомогу людям, які живуть з ВІЛ, уразливим до зараження ВІЛ та хворим на туберкульоз. За цей час з понад 500 справ по захисту ВІЛ-позитивних людей 36 було визнано стратегічними та передано на юридичний супровід до Центру Стратегічних судових справ УГСПЛ з перспективою подань до ЄСПЛ. Але «Справа Наталі З.» вирізняється навіть серед прецедентних справ.

 

Опис справи. Витяг із судового подання ЦСС УГСПЛ

 

 «Наталя З. є пацієнткою програми замісної підтримуючої терапії  з лікування опіоідної залежності з листопада 2007 року в місті Донецьку. Вона приймала препарат бупренорфіну гідрохлорид.

З початком АТО/ООС Наталя З. перемістилася до міста Вінниця і зареєструвалася, як ВПО.

З 24.12.2014 року вона отримувала замісну підтримуючу терапію у вигляді таблеток бупренорфіну гідрохлориду у Вінницькому обласному наркологічному диспансері  «Соцтерапія» в кількості 10 мг на день.

В листопаді 2017 року Наталя З. вирішила поїхати до мами в місто Донецьк. Перед поїздкою вона отримала у Вінницькому обласному наркологічному диспансері  «Соцтерапія» таблетки бупренорфіну гідрохлориду в кількості 140 шт. 70 таблеток для себе і 70 таблеток для друга, що мешкав на непідконтрольній території.

05.11.2017 року Наталя З. перетнула лінію розмежування на КПВВ «Оленівка». На блок пості т.зв. ДНР її затримали представники т.зв. ДНР за підозрою в незаконному переміщенні наркотичних речовин. В процесі обшуку у Наталі З. було вилучено препарат для АРВ-терапії. Після цього її було доставлено до гінекологічного відділення місцевої лікарні, в якій лікарі вилучили у неї таблетки препарату бупренорфіну гідрохлориду.

Представники т.зв. ДНР звинуватили Наталю З. в контрабанді наркотичних засобів.

Суть обвинувачення. В Україні препарат бупренорфіну гідрохлориду внесено до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, обіг яких обмежено, проте наведений препарат є засобом лікування наркозалежних. В т.зв. ДНР наведений препарат має статус препарату з обмеженням обігу, проте цей препарат навпаки не є засобом лікування наркозалежних.

В результаті т.зв. верховний суд т.зв. ДНР засудив Наталю З. до одинадцяти років позбавлення волі.

Вона подала апеляційну скаргу на вищенаведений т.зв. вирок. Апеляційна скарга знаходиться в процесі розгляду.

Також вона подала до т.зв. уповноваженого з прав людини в т.зв. ДНР заяву із клопотанням внести її в перелік осіб, що підлягають обміну.

Проте листом від 17.02.2020 року т.зв. омбудсмен відмовила Наталі З. у внесенні її і перелік осіб, що підлягають обміну.

Таким чином представники т.зв. ДНР, починаючи з 05.11.2017 року, незаконно утримують Наталю З. в місцях позбавлення волі на непідконтрольній території».

 

Коментар Світлани Мороз, головуючої правління Євразійської жіночої мережі зі СНІДу:

«У т.зв. ДНР не заборонена замісна підтримуюча терапія. І навіть, навпаки, вона вказана як засіб профілактики ВІЛ-інфекції в статті 4 «Державні гарантії у сфері протидії поширенню хвороб, обумовлених ВІЛ» закону № 88-IHC від 04.09.2015 «Про протидію розповсюдженню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ». Наталя, була впевнена, що її виправдають і вона вийде з залу суду.

Довгий час ми не повідомляли про її справу широкому загалові, тому що переживали, що можемо їй нашкодити надмірною увагою. Її вирок став для всіх нас шоком – 11 років ув’язнення за лікування, яке вона приймала за призначенням лікаря 10 років і що дозволило їй жити повноцінним соціалізованим життям!

Цей вирок став ще одним доказом того, як репресивна наркополітика, яка посилена в найгіршому сенсі військовим конфліктом, нівелює одне з базових прав людини – право на здоров’я. Для  т.зв. ДНР, де повсюдно копіюється законодавство Російської Федерації і його антинаркотичні віяння, це є очікуваним трендом.

Але для мене найбільш важливим є те, щоб ця небезпечна практика, що йде на противагу всім задекларованим європейським цінностям і стратегіям громадської охорони здоров’я не стала трендом для України. У січні 2020 наше суспільство сколихнув законопроект №2784, який містить положення про відповідальність за відмову від медичного обстеження, примусове лікування від наркозалежності і ідею криміналізації розповсюдження інформації про наркотики під соусом боротьби з «пропагандою наркотичних засобів».

На тлі дуже нетолерантного до людей, які вживають наркотики, українського суспільства (наркозалежні люди завжди «лідирують» у всіх соцопитуваннях по темі нетолерантності), збурень в соцмережах, щодо останнього обміну полоненими (начебто поміняли «неправильних» людей, включаючи «наркомана, який їздив в Лисичанськ за метадоном»), і коментарів під моїм постом в Фейсбуці із закликом звільнити Наталю, починаючи від самого м’якого «сама винна» і до «нехай ця СНІДоносна наркоманка там в ОРДЛО і сидить», – нам, неурядовим організаціям, важко знайти широку суспільну підтримку для наркозалежної жінки, засудженої за «наркоконтрабанду». Це непопулярна тема для політиків і громадських діячів. Тому ми високо цінуємо допомогу всіх журналістів, активістів і правозахисників, які підтримують наші зусилля зі звільнення соціальної працівниці Клубу «Світанок» Наталі Зеленіної».

 

Коментар Наталії Безелєвої, виконавчої директорки БО «Клуб «Світанок»:

«В березні 2020 року Клуб «Світанок» розпочав кампанію по звільненню співробітниці організації, наркозалежної та ВІЛ позитивної жінки, Наталі Зеленіної, яка на той момент вже 28 місяців незаконно утримувалася в СІЗО міста Донецька. У грудні 2019 року суд т.зв. ДНР засудив Наталю  до 11 років позбавлення волі за «контрабанду» наркотиків.

Ми презентували кейс Наталі на конференції УГСПЛ “Дискримінація вразливих груп населення в Україні: Державна політика і громадська думка” в рамках панелі “Дотримання принципу недискримінації в контексті збройного конфлікту”, брали участь в ефірі Громадського радіо.

Ми створили сторінку в Фейсбуці Free Natasha Zelenina, на якій постійно оновлюється інформація по справі Наталі.

Ми надіслали листи президенту України, главі СБУ, спеціальній представниці голови ОБСЄ в Україні та офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з проханням включити Наталю Зеленіну у списки взаємного обміну полоненими».

 

Коментар Євгена Чекарьова, адвоката Центра Стратегичного Судового захисту УГСПЛ:

«Відразу маю зауважити, що ця судова справа належить до найважливійших. Ми (ЦСС УГСПЛ) отримали ії в лютому 2020 року і план юридичного захисту тут може бути тільки один – Вичерпання національних засобів юридичного захисту у вигляді ініціації порушення кримінального провадження на національному рівні. Потім звернення до ЄСПЛ. Але перспективи визволення підзахисної юридичним шляхом туманні тому, що навряд т.зв. ДНР буде виконувати рішення ЄСПЛ.

До того ж зараз ми маємо проблему, спровоковану введенням в Україні карантинних обмежень –  карантин тимчасово унеможливив надання правової допомоги тому, що лінія розмежування закрита, а отже неможливо отримати жодних документів від родичів Наталі, які досі мешкають в Донецьку.

Тому я хочу ще раз наголосити, що цій справі потрібна поважна увага зі сторони ЗМІ та постійна адвокація з боку правозахисників до державних органів».

 

Українська Гельсінська спілка з прав людини виконує проект «Розвиток правової мережі для захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, представників ключових спільнот ЛЖВ та осіб, хворих на туберкульоз» за фінансової підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» в рамках реалізації  проекту «Зменшення тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції через створення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу і його резистентних форм, розширення доказової профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, та створення стійких та життєздатних систем охорони здоров’я», що реалізується за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби з СНІДом, туберкульозом та малярією.

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Домашнє насильство, втрата роботи та неможливість повернутися додому. УГСПЛ рекомендує ВПО долати стрес від війни з допомогою психолога

Правозахисники УГСПЛ занепокоєні погіршенням психологічного здоров’я  переселенців та біженців. Психологи кажуть, що рівень стреса, який...

08 Серпня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: