Національна правозахисна НеКонференція 2018: висновки та рекомендації майстерні «Чому досі не зупинена епідемія ВІЛ-СНІДу? Все про дискримінацію ЛЖВ»
9 грудня 2018 року у рамках Національної правозахисної НеКонференції 2018 відбулася тематична майстерня на тему «Чому досі не зупинена епідемія ВІЛ-СНІДу? Все про дискримінацію ЛЖВ». Організаторами майстерні виступали платформа “Правозахисний порядок денний” та Українська Гельсінська спілка з прав людини.
До участі в майстерні були запрошені правозахисники, експерти, журналісти, громадські активісти, адвокати, представники органів державної влади, міжнародних організацій.
На майстерні обговорювалися наступні питання:
- Пріоритетні заходи, спрямовані на подолання негативних наслідків епідемії ВІЛ-інфекції в Україні.
- Право на приватність, як гарантія захисту від дискримінації ЛЖВ.
- Як законодавство України стигматизує людей з ВІЛ.
- Проблематика забезпечення права на медичну допомогу в слідчих ізоляторах та установах виконання покарань України в умовах реформування. Чому дискримінація уразливих до ВІЛ-інфекції груп сприяє поширенню епідемії в місцях позбавлення волі.
Головні спікери та доповіді:
Віталій Захарчук, старший фахівець відділу інновацій Мережі «100% життя» – Доповідь «Україна як друга країна у Східній Європі за тягарем ВІЛ-інфекції/СНІДу. Наближення до досягнення глобальних цілей ЮНЕЙДС 90-90-90»;
Олександр Павліченко, Виконавчий директор УГСПЛ – Доповідь «Інформація про стан здоров’я та медична таємниця. Конфіденційність інформації та її забезпечення у випадках пацієнтів з ВІЛ»
Доповідь доступна за посиланням
Олена Семьоркіна, експерт УГСПЛ – Доповідь «Право на сімейне життя. Адвокаційні ініціативи УГСПЛ»;
Олександр Гатiятуллiн, керівник ГО «Україна без тортур» – Доповідь «Проблематика забезпечення права на медичну допомогу в слідчих ізоляторах та установах виконання покарань в умовах реформування. Чому дискримінація уразливих до ВІЛ-інфекції груп сприяє поширенню епідемії в місцях позбавлення волі»;
Доповідь доступна за посиланням
Олег Дука, начальник центру підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України Міністерства юстиції України – Доповідь «Профілактика ВІЛ в місцях позбавлення волі»;
Модератор – Максим Петров (УГСПЛ).
Висновки та рекомендації майстерні
Дискримінація і стигматизація людей, які живуть з ВІЛ, та вразливих до ВІЛ груп є ключовими перешкодами на шляху ефективної профілактики ВІЛ, лікування та підтримки людей із ВІЛ/СНІДом.
Дискримінація і стигматизація ВІЛ-позитивних людей часто обумовлені їх належністю до певної соціальної групи: ув’язнені, споживачі ін’єкційних наркотиків, працівники комерційного сексу, представники нетрадиційної сексуальної орієнтації.
Захист прав ВІЛ-позитивних людей і представників вразливих до ВІЛ груп є важливим не лише для цих людей, а сприятливо позначається на громадському здоров’ї в цілому.
Загальні рекомендації:
- Кожний факт дискримінації осіб на підставі наявності статусу, повинен бути розслідуваний, а причини – усунені.
- Посилення захисту персональних даних на інституційному рівні, розглянути питання про запровадження інститут інформаційного комісара. Посилення існуючого поки інституту в межах офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини.
- Забезпечити нерозкриття статусу ВІЛ-позитивних осіб через оприлюднення інформації в реєстрі судових рішень.
- Забезпечити доступ ЛЖВ та вразливих до ВІЛ груп до своєчасної фахової безоплатної (у разі потреби) правової допомоги.
-
Привести нормативно-правові акти МОЗ України у відповідність до законів України та міжнародних стандартів для забезпечення прав людей, які живуть з ВІЛ, на сім”ю, материнство та батьківство, доступу жінок, які живуть з ВІЛ, до допоміжних репродуктивних технологій (наказ МОЗ України від 29.11.2004 № 579; наказ МОЗ України від 20.08.2008 № 479 та інші накази МОЗ).
Рекомендації з питань забезпечення право права на медичну допомогу в слідчих ізоляторах та установах виконання покарань в умовах реформування:
- Завершити реформування системи надання медичної допомоги в місцях позбавлення волі. Забезпечити кадрами посади медичних працівників.
- Проводити навчання для залучених медичних працівників, які ще не знають специфіки пенітенціарної системи, а саме вимог наказів Міністерства юстиції України щодо дотримання протиепідемічного стану, проведення оглядів ДІЗО, ПКТ та ін.
- Прискорити передачу з балансу установ виконання покарань та СІЗО на баланс ДУ «ЦОЗ ДКВСУ» ліків, обладнання та інвентарю.
- Вирішити питання забезпечення медичних закладах ЦОЗ ДКВСУ власним медичним транспортом для перевезення хворих. Існуюча система, коли наряди на госпіталізацію погоджуються Міжрегіональними управліннями з питань виконання кримінальних покарань та органів пробації, ускладнює погодження на госпіталізацію у спеціалізованих лікарнях, через що переміщення хворих відбувається загальним порядком етапування.
Також на Майстерні було презентовано створений Білоцерківським училищем професійної підготовки персоналу ДКВС України тематичний навчально-методичний комплекс:
навчальний фільм «Профілактика ВІЛ/СНІДу в пенітенціарних установах», та навчально-методичний посібник «Практичні рекомендації працівникам Державної кримінально-виконавчої служби України щодо профілактики та запобігання захворюванню на ВІЛ-інфекцію/СНІД».
Івент здійснювався в рамках проекту «Зменшення тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції через створення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу і його резистентних форм, розширення доказової профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, та створення стійких та життєздатних систем охорони здоров’я» за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.