Публікація

Юристи УГСПЛ розробили рекомендації щодо поновлення пенсійних виплат ВПО та мешканцям непідконтрольних Україні територій

Правозахисники з Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у Сумах проаналізували актуальні проблеми переселенців і мешканців тимчасово окупованих територій нашої держави. Серед них – масове припинення соціальних виплат, до яких належать і пенсії. Саме тому, юристи розробили алгоритм дій для тих, хто бажає поновити виплати з Пенсійного фонду України.

Проблемам з виплатою пенсій передувало прийняття Урядом кількох нормативно-правових актів, якими встановили прямий зв’язок між здійсненням соціальних виплат і належністю особи до категорії внутрішньо переміщеної – з відповідним статусом, з внесенням відомостей до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.  Інакше кажучи, отримати пенсію можуть лише переселенці з довідкою, а забезпечення виплатами мешканців непідконтрольних територій України наразі повністю припинено.

Правовою підставою цієї ситуації є чинність з 22.12.2016 р. Постанови Кабінету міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» №365 від 08.07.2017 р., якою були затверджені Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, а також Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання (перебування). Хоча у Конституції України зазначено: виключно законами України визначаються  основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

«Припинення нарахування і виплат пенсій, лише на підставі отримання інформації про скасування довідок внутрішньо переміщених осіб, суперечить положенням діючого законодавства України. А практика припинення соціальних виплат є дуже хибною і навіть дискримінаційною по відношенню до громадян України», – зазначає юрист громадської приймальні УГСПЛ у Сумах Володимир Винаградов.

 

Здійснити захист своїх прав у випадку припинення соціальних виплат, можливо у судовому порядку. Для цього необхідно подати адміністративний позов до відповідача – територіального органу Пенсійного фонду України, з вимогами поновити пенсійні виплати та виплатити виниклу заборгованість. Саме такий механізм, зазначають юристи, є дієвим способом захисту своїх порушених прав. Для цього необхідно визначити компетентний суд, правильно оформити позовну заяву, у якій обґрунтувати свої вимоги відповідно до вимог законодавства і виграти справу.

 

Ознайомитися з повною версією алгоритму дій ВПО і мешканців неконтрольованих територій України у разі припинення пенсійних виплат можна ТУТ.

 

Матеріал підготовлено у рамках Програми USAID «Права людини в дії».

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53.

Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: