Публікація

Максим Щербатюк: “Останні наші спільні ініціативи показують, що профспілки стають більш видимими, і не тільки в контексті забезпечення трудових прав”

7 грудня 2021 року відбувся круглий стіл на тему: «Захист трудових прав: підсумки року та перспективи 2022-го». Під час заходу програмний директор Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Щербатюк висловив власну точку зору на ситуацію у році що завершується:

Питання трудових прав – базове для соціально-економічного розвитку і забезпечення цих прав. Але мені приємно, що піднімається і значно ширше коло питань, ніж просто трудові права. Останні наші спільні ініціативи, зокрема дослідження «Право на свободу об’єднань в професійні спілки як важлива складова захисту прав людини» показують, що профспілки стають більш видимими, і не тільки в контексті забезпечення трудових прав. Тут і питання протидії дискримінації, боротьби з корупцією, за реформи в Україні. Це ті речі, які є важливими, які впливають на те, щоб і законодавство України було відповідним хоча б до європейських стандартів. 

Ми часто, принаймні протягом останніх півтора року, згадуємо Європейську соціальну хартію, але тим не менш ми ще настільки далекі, щоб відповідати цим положенням.  Нам ще є над чим працювати. І, власне, питання заборгованостей по заробітним платам – ключове. Країна не може забезпечити його вирішення протягом багатьох років (УГСПЛ робить певний моніторинг трудових прав з 2004 року) Ця проблема виникала особливо у кризові періоди. 

Очевидно, якщо ми його не вирішуємо, то дуже важко говорити про якийсь розвиток. Питання гідної оплати праці, гідних умов – це також те, про що часто Українська Гельсінська спілка з прав людини згадує. Питання мінімальних стандартів, прожиткового мінімуму… Реформа цього питання назріває вже дуже багато років. Усе це негативні чинники для забезпечення  трудових прав в Україні.

Всі системні проблеми – взаємопов’язані. Наприклад, що стосується судової реформи і невиконання рішень національних судів. У нас діє мережа громадських приймалень, яка моніторить і ці питання. У наших юристів є багато звернень щодо порушення трудових, соціально-економічних прав, пенсій, соціальних допомог. Так, ми часто виграємо суди, але ті судові рішення зазвичай залишаються невиконанми, бо держава не поспішає їх виконувати. Ця системна проблема, яка існує з 2000-х років і до сьогодні не вирішена. Що ми можемо говорити про ефективність судового захисту трудових прав, якщо держава, може просто не виконувати рішення? Кажуть: “немає грошей, немає можливостей, ми не будемо цього виконувати, створювати комплексного механізму”. Це певна сфера, де також дуже важлива активна робота. Без вирішення цього глобального питання, буде дуже важко рухатися у контексті ефективного судового захисту трудових прав.

Другий приклад. У нас зараз багато роботи із захисту активістів у різних сферах, особливо екологічній, по боротьбі з корупцією,  забудовами. Проблема у тому, що в Україні дуже мало засобів захисту тих, хто стоїть на “вістрі” цих питань. Якщо нема таких засобів, дуже важко стояти на захисті своїх прав. У такому контексті профспілки є центровими організаціями/інституціями у захисті трудових прав і ширшого контексту. 

Важливо також згадати про реформування трудового закодавства, і тут постійно виникають ті, чи інші законодавчі ініціативи від різних закікавлених сторін. Цього року актуальними є зокрема законопроекти, які спрямовані на дерегуляцію трудових правовідносин. І в цьому контексті дуже потрібним є знаходження справедливого балансу між усіма сторонами соціального діалогу щоб гарантії захисту трудових прав працівників були максимально захищені. Але на сьогодні є суттєві проблеми у налагодженні цього соціального діалогу і внаслідок цього всі законодавчі ініціативи не знаходять достатньої підтримки, і відповідно важливі сфери трудових відносин залишають без належного вдосконалення законодавчого регулювання.  А викликів тут дуже багато, зокрема і тих які створенні розвитком платформеної економіки. 

Хотілося б, щоб наступний рік став роком більшої співпраці і кооперації з ширшим колом громадянського суспільства. Ми вже виходимо на такі спільні ініціативи, і мені хотілося, щоб ці ініціативи розширювалися.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Заява Лариси Денисенко, Олександри Матвійчук та Олександра Павліченка щодо звільнення Денісової та висунення кандидатури Лубінця на посаду Омбудсмана

Заява Лариси Денисенко, Олександри Матвійчук та Олександра Павліченка.  31 травня 2022 року Верховна Рада України...

28 Червня 2022

Планування післявоєнного відновлення довкілля. Партнер УГСПЛ по Ініціативі “Трибунал для Путіна” — ЕПЛ випустив аналітичну записку

Партнер УГСПЛ по ініціативі “Трибунал для Путіна” МБО “Екологія-Право-Людина”  випустив аналітичний документ з основними дороговказами та законодавчими основами...

25 Червня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: