Публікація

Які права мають мешканці житлового будинку щодо прибудинкової території?

Доброго дня. Роз’ясніть, будь ласка, які права мають мешканці будинку на територію біля будинку? Чи має право магазин, який знаходиться в сусідньому будинку використовувати наш двір для доставки товарів? Якими документами регулюються такі відносини і що можна зробити, щоб відстояти своє право на безпечні прогулянки для дітей? Дякую.

ВІдповідь.
Прибудинкова територія багатоквартирного житлового будинку є особливим об’єктом права власності на землю, оскільки призначена для розміщення й обслуговування житлового будинку та має задовольняти інтереси його мешканців.
Відповідно до статті 38 Земельного кодексу України “До земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об&#146єктів загального користування”.
Порядок використання земельних ділянок багатоквартирних житлових будинків регулюється статтею 42 Земельного кодексу України, відповідно до якої “Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. У разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об&#146єднанню власників”.
Таким чином, правовий статус прибудинкової території є по суті невизначеним, оскільки єдиними суб&#146єктом права власності на прибудинкову територію приватизованого багатоквартирного, як це випливає зі змісту статті 42 Земельного кодексу України, є об&#146єднання власників такого будинку, однак законодавством України процедуру передачі земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також прибудинкова територія, не передбачено.
Варто також відзначити, що ні Житловий кодекс Української РСР, ні Земельний кодекс України, оперуючи поняттям “прибудинкова територія”, не містять його визначення.
Визначення поняття “прибудинкова територія” зустрічається лише у деяких нормативно-правових актах – Податковому кодексі України, Законі України “Про об&#146єднання співвласників багатоквартирного будинку” (проте є занадто вузьким) та у двох підзаконних актах – Наказі Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства “Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій” №76 від 17 травня 2005 року та Наказі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України “Про затвердження Методичних рекомендацій щодо визначення прибудинкових територій багатоквартирних будинків №389 від 29 грудня 2011 року.
Відповідно до пункту 2 Методичних рекомендацій щодо визначення прибудинкових територій багатоквартирних будинків, затверджених останнім згаданим наказом,
“Прибудинкова територія – територія навколо багатоквартирного будинку, що визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації в межах відповідної земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі і споруди, та яка необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку і забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
До складу прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку можуть входити (у разі наявності):
вимощення навколо житлового будинку;
смуга озеленення вздовж стін житлового будинку, місцевий проїзд, тротуар та смуга вздовж фасаду без входів, яка забезпечує проїзд пожежних машин;
майданчики, які призначені для обслуговування мешканців тільки цього будинку, для відпочинку біля входів в житловий будинок, для ігор дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, відпочинку населення, занять фізкультурою, а також території зелених насаджень, пішохідні доріжки, що сполучують вказані майданчики між собою;
майданчики для сміттєзбірників;
майданчики для господарських будівель та споруд;
спеціально обладнані майданчики для паркування автомобілів, що належать мешканцям будинку;
в&#146їзди та виїзди підземних гаражів і автостоянок (у разі їх наявності)”.
Магазин, який знаходиться в сусідньому будинку однозначно не має права використовувати прибудинкову територію Вашого будинку, оскільки вона призначена для обслуговування Вашого багатоквартирного будинку і забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у такому багатоквартирному будинку.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування