Публікація

Які існують можливості не припиняти трудової діяльністі, доглядаючи за тяжкохворими батьками похилого віку?

я доглядаю матір віком 74 роки,її вага125кг,у неї стоїть кардіо стимулятор і їй неможливо самій себе обслуговуватм,я залишив свою трудову діяоьність і доглядаю маму,мені 52 рокм,як зробити щоб стаж роботи рахувався,перед мамою доглядав батька 2,5років до дня смерті,а помер він у віці 76 років,у соцбезі сказали що тільки від 85 років,інвалідності недали ні татові ні мамі,а мені може невмстачити стажу роботи до пенсійного віку,порадьте що робити.

Відповідь
Згідно зі статтею 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» загальнообов&#146язковому державному пенсійному страхуванню підлягають непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за інвалідом I групи або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу або компенсацію відповідно до законодавства.

Тобто у Вашому випадку є право на оформлення допомоги, а відповідно, і врахування стажу з’являється у разі, якщо за висновком медичного закладу мати потребує постійного стороннього догляду.

В такому випадку необхідно звернутись до органів соціального захисту та оформити державну допомогу. З цієї допомоги будуть сплачуватись внески до Пенсійного фонду, і Вам буде рахуватись стаж.
Призначення компенсації особам, які здійснюють догляд за літніми людьми регулюється Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» від 29 квітня 2004 р. N 558.
Згідно з п.5 цієї Постанови «компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради за місцем проживання, перебування особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами, зазначеними у пункті 6 цього Порядку.»
6. Для призначення компенсації подаються такі документи:

1) фізичною особою, яка надає соціальні послуги:
заява про згоду надавати соціальні послуги;
паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що стан її
здоров&#146я дозволяє постійно надавати соціальні послуги;
копія трудової книжки, а у разі відсутності трудової книжки –
письмове повідомлення особи із зазначенням інформації про
відсутність трудової книжки та про останнє місце роботи чи
отримання доходів;
заява про надання згоди на проведення перевірки даних про
доходи особи з використанням відомостей Державного реєстру
фізичних осіб – платників податків (з урахуванням вимог Закону
України “Про захист персональних даних”)
2) особою, яка потребує надання соціальних послуг, або її
законним представником (у разі визнання цієї особи недієздатною):
заява про необхідність надання соціальних послуг;
паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною
комісією (форма N 157-1/о, затверджена наказом МОЗ від 30 липня
2012 р. N 577);
висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність
постійного стороннього догляду та нездатність особи до
самообслуговування (за винятком інвалідів I групи, інвалідність
яких встановлена безстроково та які згідно з довідкою до акта
огляду медико-соціальною експертною комісією потребують постійного
стороннього догляду). Порядок видачі такого висновку та його форма
затверджуються МОЗ;

У разі досягнення пенсійного віку, особа, яка надає таку допомогу, зобов’язана в десятиденний строк повідомити структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, який призначив компенсацію. Компенсація виплачується такій фізичній особі у новому розмірі з дня виповнення пенсійного віку, якщо вона у цей період надавала соціальні послуги.
Тобто для того, щоб Вам рахувався стаж, Вам необхідно оформити державну допомогу. А для оформлення такої допомоги Вам необхідний буде висновок медичного закладу про те, що мати потребує постійного стороннього догляду. Що стосується зарахування стажу по догляду за батьком, то ретроспективного механізму оформлення допомоги та відповідно зарахування стажу законодавством не передбачено.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування