Публікація

Відпустка для народження та догляду за дитиною

Працюю на підприємтсві керівником з середини травня 2012 року. з 16 лютого 2015 року планую йти у відпустку з вагітністю та пологами – перше запитання :краще щорічну основну відпустку з виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення брати перед відпусткою з вагітністю та пологами чи після. Якщо брати після і мені призначать також і матеріальну допомогу на оздоровлення якою буде сума відпускних?! чи маю право я згодом отримати державну допомогу при народження дитини?! – і якщо так то з якого періоду я зможу її отримати ?! Чи краще все ж таки взяти щорічну основну відпустку перед відпусткою у звязку з вагітністю та пологами, і чи маю я на це право?! На сьогоднішній день маю 12 днів невикористаної відпустки за 2014 рік. ?! Згідно колективного договору в рік передбачено 32 дні відпустки плюс виплата матеріальної допомоги поряд з щорічною відпусткою. і ще якщо я є керівником підприємства, тоді сама на себе пишу заяву і видаю наказ чи як:! Порадьте будь – ласка як краще?! дякую.

Відповідь
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про відпустки» №504/96-ВР від 15.11.1996 р. (надалі – Закон України «Про відпустки») щорічна відпустка надається жінці за її бажанням та у зручний для неї час перед відпусткою у зв&#146язку з вагітністю та пологами або ж після неї незалежно від затвердженого на підприємстві графіку відпусток працівників. Таким чином, скориставшись своїм правом, закріпленим у ст. 10 Закону України «Про відпустки», Ви самостійно, у зручний для Вас час, обираєте приєднання щорічної основної відпустки до відпустки у зв&#146язку з вагітністю та пологами до або ж після пологів.

Слід зазначити, що якщо після відпустки у зв&#146язку з вагітністю та пологами жінка на роботу не збирається, а планує здійснювати догляд за дитиною, з огляду на те, що на сьогодні не передбачено виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то краще брати щорічну відпустку не перед декретною відпусткою, а після. Оскільки в першому випадку відпускні виплатять замість заробітної плати, а в другому – замість допомоги по догляду, виплата якої, як зазначено вище, на сьогодні припинена.

Щодо виплати одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення поряд із щорічною відпусткою, як-то передбачено колективним договором Вашого підприємства, звертаємо Вашу увагу, що у разі поділу щорічної відпустки на частини, за умови, що основна безперервна частина щорічної відпустки становить не менше 14 календарних днів, допомога на оздоровлення виплачується працівникові один раз на рік при наданні будь-якої з частин щорічної відпустки і не обов&#146язково під час надання її основної безперервної частини тривалістю не менше 14 календарних днів (Див. Лист Мінпраці №87/13/84-08 від 26.02.2008 р. «Щодо можливості поділу відпустки і виплати матеріальної допомоги на оздоровлення»). Таким чином, у Вашому випадку, матеріальна допомога на оздоровлення може бути виплачена один раз на рік при наданні частини щорічної відпустки тривалістю 12 календарних днів за умов дотримання правил поділу щорічної відпустки, описаних вище, і неотримання матеріальної допомоги на оздоровлення за попередній рік при наданні інших частин щорічної відпустки.

У разі надання щорічної основної відпустки після відпустки у зв&#146язку з вагітністю та пологами із виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення, сума відпускних розраховується шляхом множення середньоденної заробітної плати за розрахунковий період на кількість календарних днів, що припадають на відпустку. Звертаємо Вашу увагу, що розрахунковим періодом для визначення середньоденної заробітної плати у Вашому випадку є 12 повних календарних місяців, що передують наданню відпустки, з першого по перше число. При цьому кількість календарних днів у розрахунковому періоді зменшується на вихідні та неробочі дні, перелік яких наведено у ст. 73 Кодексу законів про працю (загалом 10 днів) та період часу, коли працівник не працював із поважних причин та не отримував заробітної плати. Слід зазначити, що період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами із такого розрахункового періоду не вилучається. До розрахунку середньої заробітної плати включаються виплати, що визначені Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №100 від 8.02.1995 р., як-то основна заробітна плата, доплати і надбавки, премії тощо, а також і сума допомоги по вагітності та пологах (див. Лист Мінпраці №18-403 від 13.06.2003 р.). При цьому матеріальна допомога, яка виплачується працівнику підприємства відповідно до колективного договору, до складу таких виплат не включається.

Незалежно від виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги по вагітності і пологам, у разі народження дитини Ви матимете право на допомогу при народженні дитини у розмірі 41 280 гривень відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім&#146ям з дітьми» № 2811-XII від 2.11.1992 р. Звертаємо Вашу увагу, що виплата допомоги при народженні дитини здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта ж суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (по 860 гривень щомісяця) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Так, зокрема, допомога при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини одному з батьків дитини, який постійно проживає разом з дитиною. Для призначення допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків, з яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини. При цьому подаються такі документи: 1) заява одного з батьків, з яким постійно проживає дитина, що складається у довільній формі, із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини; 2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред’явленням оригіналу) та пред’являється паспорт або інший документ, що посвідчує особу заявника. Слід зазначити, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Щодо оформлення відпустки директора, слід зазначити, що за відсутності додаткових вимог щодо такого оформлення у статуті підприємства, відпустка директора оформляється шляхом видачі наказу про відпустку у довільній формі, яка може бути відмінною від типової форми №П-3 «Наказ (розпорядження) про надання відпустки» (оскільки ця форма наказу є рекомендованою), із зазначенням точних дат відпустки, при цьому заяву на відпустку можна не подавати.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування