Публікація

Щодо оскарження заповіту

Доброго дня! В мене таке питання : Проживаю в 3 кімнатній (приватизованій) квартирі з 2004го року, разом із своїм рідним дідом 1925 р.н., інвалідом ВВВ 2 групи. 1,5 роки тому, дід мені ДАРУВАВ 1/2 цієї квартири (та прописав у себе), а другу половину квартири ЗАПОВІВ моїй сестрі (своїй онучці, яка з ним ніколи не проживала та прописана в іншому місці.) Мало того, моя сестра неодноразово приходить до нас і провокує конфлікти зі мною, на що було написано заяву в міліцію. Чи можу я оскаржити спадок на дідове майно та заповіт на 1/2 квартири моєї сестри, приймаючи до уваги, що крім сестри щє на спадок притендує моя мати? Як кращє це зробити?У сестри є не повнолітня дитина, але всі вони мають місце для проживання окремо, де і прописані. Іщє скажіть, будьласка, чи можу я якимось чином (через суд наприклад, тому що квартира є неподільним майном для нас з сестрою) отримати чи відсудити всю квартиру?? Вдячний заздалегьть. Слава.

Відповідь
Оскаржити заповіт, з умовами якого ви не згодні, можна тільки в судовому порядку. Звернутися до суду з вимогою визнати заповіт недійсним (частково недійсним) може тільки та особа, права і законні інтереси якої порушено у цьому документі. Крім того, розгляд по оскарженню заповіту може початися тільки після відкриття спадщини, тобто після смерті самого спадкодавця.
Для визнання заповіту недійсним існує кілька підстав: якщо документ був складений людиною, не здатною усвідомлювати значення своїх дій або керувати ними, якщо заповіт був складений під чиїмось тиском чи впливом обману, погрози або насильства. Оскаржити заповіт можна і в тому випадку, якщо його оформлення було вимушеним, написаним під час небезпечної для життя хвороби або внаслідок важких обставин. Вагомою підставою для визнання заповіту недійсним є також порушення форми його складання.
Суд може визнати заповіт і частково недійсним. Зазвичай це відбувається в тому випадку, якщо в нього не включені особи, які мають право на обов’язкову частку спадщини: неповнолітні і непрацездатні діти заповідача, у тому числі й усиновлені, непрацездатні батьки, чоловік і утриманці померлого (ст.ст. 1235, 1241 Цивільного кодексу України). Тому, якщо ваша мати на момент відкриття спадщини є непрацездатною, то відповідно до ст. 1241 ЦК України, вона, як повнолітня непрацездатна дитина спадкодавця, спадкує, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б їй у разі спадкування за законом (обов’язкова частка). Тобто, при вищезазначених обставинах, ваша мати могла б розраховувати на ¼ квартири.
Якщо вашим дідом не буде змінений заповіт, то після його смерті (навіть з урахуванням того, що заповіт буде оскаржено і визнано частково недійсним) вашій сестрі буде належати щонайменше ¼ квартири. І в суду не буде правових підстав приймати рішення про визнання за вами права власності на всю квартиру.
А в подальшому, за умови, якщо співвласники не дійдуть згоди, суд може тільки визначити яким чином кожен із них буде реалізовувати своє право спільної часткової власності на дану квартиру.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування