Публікація

Щодо договору оренди житла

Доброго дня! Два дня назад я зняла в аренду квартиру. Власниця здалась порядною людиною. Сказала, що квартира цілком в задовільному стані, сан вузол робочий, газ, вода, світло присутні. Ми на папері написали, що я вчасно платитиму квартплату і комунальні, доглядатиму чистоту і порядок в квартирі. А вона приходитиме тільки раз в місяць. Єдине вона сказала, що до мене жив хлопець і був забив водостоочну трубу і залив стелю на новій пошті (ми знаходимось на другому поверсі), після того випадку( вона сказала), що трубу прочистили і тепер все добре. Я в договорі(договір ніким не завірений) зазначила що “заливи” я буду оплачувать сама. Сьогодні я заїхала на цю квартиру і ввімкнула воду, максимум на 10 хвилин, крани старі і ржаві трохи прокапували. Через годину прийшов робітник нової пошти і сказав, що я їх залила. І що вони попереджали вже господарку змінити труби. Я оплатила 50 грн за залиту стелю. Після того вирішила передзвонити господарці квартири, щоб вирішити питання з трубами, а вона не бере трубки від мене, і від сусідів, я навіть не знаю де вона мешкає і як тепер з нею звязатись. Я пішла до сусідки, а та розповідає, що на цю господарку мешканці дома були вже участковому писали заяву, за те, що вона селила недобосовісних жильців. Господарка не спілкується з сусідами і ніхто також не знає де вона мешкає. Підскажіть будь ласка, як мені заставити її замінити труби або повернути кошти за помешкання?? До кого мені звертатись з цим питанням??

Відповідь.
Згідно з Цивільним кодексом України договір оренди житла укладається у письмовій формі і повинен містити підписи сторін. Нотаріальне посвідчення або державна реєстрація договору може відбуватися за бажанням сторін. Виняток становить лише договір оренди житла з викупом, тобто довготривала оренда житла (до 30 років) з метою його подальшого викупу, який підлягає обов&#146язковому нотаріальному посвідченню.
Отже, Ваш договір оренди є дійсним, незважаючи на відсутність його нотаріального завірення.
У Вашому випадку у Вас є два варіанта виходу з даної ситуації:
1)продовжити жити в згаданій орендованій квартирі протягом проплаченого Вами періоду
2)розірвати договір оренди житла
У першому випадку одразу ж випливає питання стосовно несправності труб, яке Ви зазначили у Вашому зверненні як причину затоплення сусідів. Проте констатувати причину затоплення Ви маєте право тільки на підставі висновку експертів з причин поломки джерела затоки ,де буде зазначена причина(и) затоплення та визначено, хто повинен відповідати за це.
В момент, коли Ви дізналися від сусідів, що Ви їх залили, вам потрібно було одразу є викликати співробітників ДЕЗов, ЖЕКів, представників правлінь ЖБК або керуючих компаній, а також інших осіб, залежно від способу управління будинком. Повноваженням цих фахівців є складання актам про НП, в якому фіксують розмір і причину виниклих ушкоджень.
Однак зараз Ви можете викликати сантехніка з ЖЕКу та виявити причину затоплення, яка буде зазначена в спеціальному акті, виданому відповідним співробітником ЖЕКу.Якщо причина буде пов&#146язана з несправністю труб, то вся відповідальність за їх зміну та виплату компенсації сусідам за завдані збитки лежить на власнику житла не на орендаря, адже залиття сталося з причини несправності труб, які потребували ремонту. Якщо ж це сталося з провини орендаря, навмисно або через необережність, тоді він повинен компенсувати збитки та поточний ремонт.
Згідно зі ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч. 1); особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
До того ж, на підставі ч. 3 ст. 13 Конституції України, ч. 4 ст. 319 та ст. 322 ЦК України,- власність зобов’язує, а відтак, власник зобов’язаний володіти, користуватись, розпоряджатись своєю власністю так, щоб це не завдавало шкоди правам, інтересам та майну інших осіб, і, відповідно, вживати для цього необхідних заходів;
Це дає нам підставу стверджувати, що шкоду, завдану залиттям квартири, має відшкодовувати особа власності якої перебуває елемент системи водопостачання, на якому сталася аварія. Ч.2 ст.819 ЦК України визначає капітальний ремонт такого елементу одним із обов&#146язків наймодавця. Крім того, якщо Ви доведете, що затоплення сусідів сталося не з Вашої вини і надаєте відповідні докази, то відповідно до ч. 1 ст. 1191 ЦК України, Ви можете відшкодувати у власника житла кошти, витрачені Вами у розмірі виплаченого відшкодування сусідам.
Таким чином, Ви можете залишитись в орендованій квартирі до закінчення проплаченого Вами періоду. У разі повторного залиття Ваших сусідів, Ви маєте повне право не компенсувати збитки, так як Ви не є господарем даного помешкання та не несете відповідальності за несправність труб, що є причиною залиття, відповідно посилаючись на експертний висновок з причин поломки джерела затоки.Отже,претензії з відшкодування збитків сусіди мають висунути не Вам,а господарю помешкання. Копію експертного висновку необхідно буде пред&#146явити постраждалим, щоб сусіди зверталися до суду з позовом відразу до винуватця затоки.
У випадку, якщо Ваше подальше проживання в даній квартирі не є можливим, оскільки приміщення стало непридатним для проживання внаслідок неправомірних дій наймодавця, то на підставі п. 1 ст. 825 ЦК та ст. 107 ЖК, Ви як наймач можете розірвати договір оренди у судовому порядку, визначеному чинним законодавством.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування