Публікація

Питання юристу від Юрій

Добрий день. Маю на руках рішення суду про поновлення на роботу в МВС але воно не виконується. Справу кримінальну за невиконання рішення суду порушила прокуратура обсласті але також нічого не виконується. Як міні діяти ?.

Відповідь юриста:

В п.1 ст.76 Закону України “Про виконавче провадження” обумовлено, що “Виконання рішення вважається закінченим з дня видачі відповідного наказу або розпорядження власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом, фізичною особою, фізичною особою – підприємцем, який прийняв незаконне рішення про звільнення або переведення працівника, після чого державний виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження”.
Тобто,в правовому полі України діє механізм, згідно котрого виконати рішення суду про негайне поновлення незаконно звільненого працівника повинен той же орган чи посадова особа, що здійснила таке звільнення.

Отож, у відповідності до вимог чинного законодавства України повинні виконувати ті особи, котрі не бажають приходу звільненого ж ними працівника та в судовому порядку заперечували його вимогам про поновлення.

При цьому, водночас, в п.2 ст.76 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що у разі невиконання власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом, фізичною особою, фізичною особою – підприємцем рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного працівника на них накладається штраф та застосовуються інші заходи, передбачені законом.

Більш конкретизовано про заходи, що можуть застосувати органи державної виконавчої служби в такому випадку в п.1 ст.89 Закону України “Про виконавче провадження”, де зазначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника – фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170,00 грн. до 340,00 грн.); на посадових осіб – від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34000 грн. до 680,00 грн.); на боржника – юридичну особу – від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 680,00 грн. до 1 020,00 грн.) та встановлює новий строк виконання.

У відповідності до вимог п.2 ст.89 Закону України “Про виконавче провадження” у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

Говорячи про кримінальну відповідальність, якщо будь-яка людина невиконує рішення судів, то на думку спадає єдиноможливий вихід, а саме: порушника слід притягти до відповідальності згідно із п.1 ст.382 Кримінального кодексу України, де обумовлено, що “Умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню – карається штрафом від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до трьох років”.

Однак, особливо слід звернути увагу на те, що ст.382 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за невиконання не будь-якого рішення суду, а лише того, що набрало чинності.

Таким чином, з огляду на викладене вище, можна стверджувати, що до кримінальної відповідальності, що передбачена ст.382 Кримінального кодексу України, неможливо притягти особу, котра умисно не виконує рішення суду, що не набрало чинності, а лише допущено до негайного виконання.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: