Публікація

Питання юристу від Петренко Поліна

Я інвалід 3 групи. Знаходжуся на песії за віком і працюю.
Песія складає 2280 грн. Чи правильно з мене утримують щомісячно 15% податок?

Відповідь юриста:

Обмеження пенсійних виплат є цілком законним і обгрунтованим.

Згідно пп. 164.2.19 ст. 164 ПК України у загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід платника податку включаються зокрема суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, що отримуються платником податків з Пенсійного фонду або бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати з розрахунку на місяць, встановленою на 1 січня звітного податкового року, – в частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню або не оподатковуються в країні їх виплати.

Ставка ПДФО складає 15 % бази оподаткування відносно доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного доходу оподаткування перевищує 3 розміри мінімальної зарплати встановленої законом на 1 січня звітного податкового року. Якщо база оподаткування (тобто сума пенсії) в календарному місяці перевищує десятиразовий розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20 %.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213—VIII від 2 березня 2015 р., який набрав чинності з першого квітня 2015 р., запроваджено особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911, у 2016 році продовжено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам. А саме: в період роботи працюючим пенсіонерам виплачується 85% призначеного розміру пенсії. Якщо в працюючого пенсіонера розмір пенсії менший ніж 1611 грн (150% розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність), таким пенсіонерам пенсія виплачується у повному обсязі. Пенсіонерам, які працюють на «спеціальних» посадах, у період роботи на зазначених посадах призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи.

Після звільнення з роботи виплата пенсії поновлюється у повному обсязі. Інформація про звільнення подається до органів Пенсійного фонду за місцем отримання пенсії шляхом подання заяви.

Пенсіонери часто плутають обмеження виплати пенсій як працюючим пенсіонерам та оподаткування пенсійної виплати. В зв’язку із введенням обмеження виплати пенсій працюючим пенсіонерам, змінився порядок оподаткування пенсій. Спочатку пенсійна виплата обмежується 85% загального призначеного розміру, після цього, якщо сума, яка належить до виплати, перевищує у 2016 р. 4134 грн, сума перевищення підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором. Якщо після обмеження виплати пенсії її сума не перевищує 4134 грн, така пенсія не оподатковується.

Не поширюється обмеження щодо виплати пенсій працюючим пенсіонерам, які є інвалідами I і II груп, інвалідів війни III групи та учасниками бойових дій, особам, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Враховуючи все вищевикладене, у Вашому випадку 85 % обмеження пенсійних виплат є законним і обгрунтованим.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: