Публікація

Питання юристу від оксана

добрый вам день. мой муж отбывает наказание в луганской облости возможно ли его перевести из зоны ато в украину

Відповідь юриста:

На жаль, на сьогодні не існує чіткого механізму повернення вязнів з окупованих територій на територію України.  “Oсновними принципи поводження з ув’язненими» визначеними Резолюцією  45-ї cecії Генеральної Асамблеї ООН  від 14 грудня 1990 року передбачено, що тюрми несуть відповідальність за утримання ув’язнених i захист суспільства від правопорушень у відповідності до інших соціальних завдань будь-якої держави та й основними обов’язками у сприянні добробутові i розвиткові вcix членів суспільства (п.4).

Указом Президента України « Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року “Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях» було уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року “Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях». Даним Рішенням було передбачено наказ  Міністерству юстиції України невідкладно вжити заходів для забезпечення переміщення органів і установ Державної кримінально-виконавчої служби України, засуджених та осіб, узятих під варту, з окремих територій у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях до інших регіонів України, а також внести пропозиції щодо амністії осіб, які відбувають покарання в цих установах і засуджені за злочини невеликої та середньої тяжкості.

Тобто, Міністерство юстиції України зобовязане вивезти з окупованих територій усіх в’язнів,тих, хто перебуває під вартою, та відповідні установи.  З реалізацією даного розпорядження є ускладнення.

Постановою  КМУ №595 від 7 листопада 2014року  було передбачено, що  організації Донецької та Луганської областей на територіях, контрольованих сепаратистами, повинні бути переведені на підконтрольні українській владі території до 1 грудня 2014 року.

Законом про внесення змін до Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини” щодо національного превентивного механізму на уповоноваженого з прав людини було покладено функції національного превентивного механізму (ст. 19 (1).  В той же час уповноважений ВРУ  з прав людини Валерія Лутковська звинуватила Мін’юст у невиконанні указу президента України про переведення установ виконання покарань з окупованих областей на територію, підконтрольну Україні.

Юрій Бєлоусов (департамент з питань реалізації Національного превентивного механізму) вказував, що “було декілька спроб: наприклад, близько 20 осіб було вивезено адміністрацією Єнакіївської колонії. Також влітку минулого року вдалося евакуювати жіночу колонію в Луганську. Всіх жінок перевезли на підконтрольну територію, до Качанівської виправної колонії Харківської області. Але на тому і все».

Уповноважений ВР з прав людини Валерія Лутковська намагається реалізувати  цей процес. Представники місії ООН під час зістрічі з лідерами самопроголошених республік вирішили питання передачі засуджених на неокуповану територію  України. Першими мають передавати негромадян України, для подальшої екстрадиції  за межі нашої держави, в рамках виконання Україною міжнародних зобов’язань.( “Як Україна забирає в’язнів із непідконтрольних територій» Т. Печончик 25 .08.2015 р. – http://www.pravda.com.ua).

Але контакти та домовленості саме з Луганською «республікою» є досить ускладненими та хиткими. Так звані «лідери республіки» змінюють рішення та неохоче погоджуються на передачу увязнених осіб. На сьогодні досі на окупованих територіях щодо увязнених осіб,  грубо порушуються норми міжнародного та національного законодавства, вязні зазнають знущать, катування та складних умов проживання.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: