Публікація

Питання юристу від Мірошкіна Лариса

Є рішення суду про призначення мене опікуном над мамою, якій 82 р. та визнано її недієздатною. Я пенсіонерка за віком. Чи будуть доплати за опіку? Рішення суду набуває чинності через 10 днів, правильно я зрозуміла?

Відповідь юриста:

Цивільний кодекс України передбачив право опікуна на плату за виконання ним своїх обов’язків. Це право не може бути реалізоване, тому що підстави виникнення права на оплату послуг опікуна, її розмір та порядок виплати повинні бути встановлені Кабінетом Міністрів України, однак на даний момент такої постави Кабінету Міністрів України не існує.

За загальним правилом, Правила опіки та піклування передбачають, що обов’язки з опіки опікунами виконуються безоплатно (п.4.12.). Тимчасом як варто пам’ятати, що суми, які належать підопічним у вигляді пенсій, допомоги чи аліментів, інших поточних надходжень або прибутків від належного їм майна, переходять у розпорядження опікуна і витрачаються на утримання підопічних. Тому, з моменту набрання рішенням суду законної сили, а саме: 10 днів з дня проголошення рішення суду першої інстанції, якщо не подано апеляційну скаргу – Ви будете отримувати всі доходи Вашої матері, в тому числі пенсію, і використовувати їх для утримання матері.

Окрім того, у вашому випадку, якщо ви зареєстровані або постійно проживаєте разом з матір’ю, можна звернутися до органу соціального захисту населення та оформити щомісячну грошову допомогу як особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним. Розмір такої щомісячної грошової допомоги розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім’ї та середньомісячним сукупним доходом сім’ї за попередні шість місяців, але не може бути більшим, ніж мінімальна заробітна плата (ст. 5 Закону України «Про психіатричну допомогу»).

Для призначення грошової допомоги на догляд Вам необхідно подати до органу соціального захисту населення такі документи (п.7 Порядку надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним):

заяву;

документ, що посвідчує особу;

довідку про склад сім’ї із зазначенням прізвищ, імен та по батькові, родинних зв’язків членів сім’ї;

декларацію про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу;

довідку про наявність і розміри земельних ділянок, виділених для ведення особистого підсобного господарства, городництва, сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки, виділеної унаслідок розпаювання землі;

копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, яка видана інваліду I чи II групи внаслідок психічного розладу, за яким здійснюється догляд.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування