Публікація

Питання юристу від Хорошилов Андрій

Доброго дня!
Опис ситуації: Житловий будинок є памяткою архітектури. Прибудинкова територія. Квартира знаходиться на першому поверсі. Власники цокольного поверху перед вікнами квартири влаштували заклад громадскього харчування або ресторан. Побудували дах, який перекриває вигляд з вікон на вулицю.
Питання: Які потрібно було зібрати документи власнику цокольного поверху для влаштування вказаного закладу на прибудинковій території?
Чи можливо оформити звернення до суду вланикам даної квартири з метою того щоб власник цокольного поверху розібрав збудований ним дах?
Дякую за відповідь.

Відповідь юриста:

Для того, щоб відкрити у житловому будинку заклад громадського харчування, власник цокольного приміщення повинен перевести це приміщення з житлового фонду в нежитловий. Чинний Житловий кодекс передбачає, що переведення придатних для проживання житлових будинків і житлових приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду в нежитлові, як правило, не допускається (ст. 8). Це можливо лише у виняткових випадках, за рішенням органів місцевого самоврядування. Однак, варто зазначити, що на даний момент порядок переведення нерухомості з житлового фонду в нежитловий не врегульований на законодавчому рівні, а визначається окремими актами органів місцевого самоврядування, а саме: актами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Відтак, перелік документів для облаштування закладу громадського харчування у житловому будинку має міститися у місцевому підзаконному нормативно-правовому акті, який регламентує питання переведення житлового фонду в нежитловий.

Крім цього, орган місцевого самоврядування не має права без згоди співвласників багатоквартирного будинку вирішувати питання добудови до нього споруд, за винятком проведення ремонтних робіт згідно із законодавством, що випливає з рішення Конституційного Суду України від 02.03.2004 р. №4-рп/2004. Якщо така згода не була отримана, будівництво даху власником цокольного приміщення є неправомірним. Це також підтверджується Правилами користування приміщеннями житлових будинків, які передбачають, що власник квартири зобов’язаний не допускати виконання робіт та інших дій, що порушують умови проживання громадян, і має право на переобладнання і перепланування житлового приміщення без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, з дозволу органу місцевого самоврядування, виданого в установленому порядку.

У даному випадку обмежено ваше право користування житловим приміщенням, тому наявні підстави для звернення до суду. Суд з’ясує, чи було дотримано процедуру переведення приміщення з житлового фонду в нежитловий, чи було отримано дозвіл на переобладнання і перепланування житлового приміщення від уповноважених органів. Також суд розгляне питання, чи в результаті переобладнання житлового приміщення в заклад громадського харчування були порушені права власників інших квартир, які проживають у цьому будинку. У випадку позитивного вирішення справи, суд може прийняти рішення про приведення приміщення в первинний стан, в тому числі зобов’язати власника цокольного приміщення розібрати дах.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування