Публікація

Провадження вихідних у зв’язку з донорством

Я донор крови.Работаю в ДСНС спасателем сутки через трое.Заблаговременно я предупредил начальство о том что иду сдавать кровь.Смена у меня 24 часа.Мне посчитали день отдыха как 8 часов и принудили отработать 2 дня по 8 ч для отработки дня отдыха,который был дан на смена.Начальство говорит что день отдыха – это рабочий день – 8 часов.насколько я знаю выходных часов не бывает,выходные целые дни.День отдыха за донорство приравнивается к отпуску,а отпуск насчитывается в календарных днях.Кто прав в даном случае?

Відповідь
Права донорів визначені та захищаються законодавством України. Держава гарантує захист прав донора та охорону його здоров’я, а також надає йому пільги.
Відповідно до ст. 9 ЗУ « Про донорство крові та її компонентів», в день давання крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.
Після кожного дня давання крові та (або) її компонентів, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.
У разі, коли за погодженням з керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день давання крові донор був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.
У разі давання крові та (або) її компонентів у період щорічної відпустки ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день давання крові.
День давання крові оплачується відповідно до пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. N 100, виходячи з виплат за останні 2 календарних місяці роботи, що передують події, з якою пов&#146язана відповідна виплата. Виплата середнього заробітку здійснюється за рахунок коштів роботодавця, де працює донор. Зазначені кошти відносяться до таких, що спрямовані на благодійну діяльність.
Підставою для надання зазначених пільг є відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи давання крові та (або) її компонентів. Форми цих довідок та порядок їх видачі затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров&#146я.
Слід зазначити, що відповідно до ст. 6 ЗУ « Про донорство крові та її компонентів» керівники підприємств, установ, організацій, командири (начальники) військових частин зобов&#146язані: сприяти установам та закладам охорони здоров&#146я в роботі по залученню громадян до лав донорів; безперешкодно відпускати з місця роботи.
Законодавство про труд встановлює, що при змінних роботах працівники чергуються в змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку. Перехід з однієї зміни в іншу, як правило, має відбуватися через кожний робочий тиждень в години, визначені графіками змінності. Тривалість перерви в роботі між змінами має бути не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні, включаючи і час перерви на обід. Призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється, ст. 59 КЗпП України.
Міністерство праці та соціальної політики України у листі від 06.04.2011 р. № 76/13/133-11 ототожнює поняття робочої зміни та робочого дня. Так у листі розглядається приклад, “У разі коли працівник, наприклад, здає кров о 10 год. ранку, а його зміна розпочинається о 8 год. ранку цього дня, він має бути звільнений від роботи в цю зміну. Також цей працівник має право на додатковий день відпочинку (робочу зміну) із збереженням середнього заробітку за зміну. Тобто під “додатковим днем відпочинку” мається на увазі робочий день (зміна) незалежно від його тривалості, у наведеному у листі випадку зміна тривалістю 12 годин.“
З огляду на викладене, донор крові звільняється від роботи на день проходження медичного обстеження та давання крові. Під робочим днем слід розуміти робочу зміну. Оскільки додатковий день відпочинку припав на вихідний його доцільно приєднати до щорічної відпустки або використати в інший час протягом року.
На нашу думку, безпідставне примушення відробляти 2 рази по 8 годин є неприпустимим та мають ознаки невідповідності займаній посаді відповідного посадовця.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування