Публікація

Конфлікт спадкоємців щодо успадкування

Доброго дня! У мене склалась така ситуація. Мій дудусь, з яким я проживала все своє життя разом із моїми батьками, склав на мене заповіт. У нього є два сини, один із них мій тато. Старшому синові, тобто моєму дядькові мій дідусь побудував будинок і вони живуть від нас окремо вже приблизно 25 років. Дідусь помер цього року весною, а заповіт склав ще минулого року літом. Мені сказали, щоб я отримала паспорт і вже тоді потрібно буде переписувати все майно на мене (бо в заповіті зазначено, що все майно дідусь заповідає мені)якщо всі спадкоємці , а це моя бабуся, тато і дядько будуть не проти! Я отримала паспорт, але мій дядько проти і сказав , що нічого не підпише і буде судитись з нами. Але якщо думати справедливо, то йому побудували окремий будинок, до хати в якій ми проживаємо і яку дідусь мені заповів він немає ніякого відношення, в той час коли мої батьки робили тут ремонт і вкладали гроші в будинок. Підкажіть , будь ласка, яка ймовірність того, що він зможе відсудити частину спадщини, і чи можливо таке, що йому нічого не дістанеться?

Відповідь.
Чинне цивільне законодавство передбачає, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Якщо фізична особа склала заповіт, таким чином розпорядившись своєю власністю на випадок смерті, і не скасувала його, то у разі її смерті спадкування здійснюється за заповітом, який є останньою волею спадкодавця. Спадкування за заповітом поставлене, серед видів спадкування, на перше місце відповідно до домінанти пріоритетності волі особи. Це підтверджується статтею 1223 ЦК України, яка залишає право на спадкування спадкоємцям за законом лише за відсутності заповіту або повного чи часткового визнання заповіту недійсним, неприйняття (відмови) спадщини спадкоємцем за заповітом, усунення від права на спадкування спадкоємця за заповітом, неохоплення заповітом усієї спадщини.
Спадкування за заповітом відбувається у випадку, якщо померлою особою до смерті було складено заповіт і він є дійсним. Так, заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення. Заповіт має бути особисто підписаний заповідачем, якщо особа не може особисто підписати заповіт, він підписується відповідно до частини четвертої статті 207 Цивільного кодексу України. Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у статтях 1251-1252 Цивільного кодексу України.
Разом з тим, заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині. Право на обов’язкову частку у спадщині мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка). Розмір обов’язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.
У зв’язку з тим, що Ваш дядько не відноситься, як виходить із тексту запиту, до осіб, що мають обов’язкову частку у спадщині, він не може претендувати на спадкове майно. Однак, Ви зазначили, що у заповіті сказано, у разі відсутності заперечень з боку батька, дядька, бабусі. Ця умова має важливе значення у даній справі. В такому випадку спадкування може відбуватися за законом, і спадкове майно буде розділене між бабусею, татом та дядьком порівну.
В будь-якому разі можна звертатися до суду за захистом Ваших прав.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування