Публікація

Конфлікт щодо умов спільного володіння спадковим майном

Житловий будинок і земельна ділянка під будинком залишилися в спадок по 1/2 мені та моїй сестрі. у нас постійні конфлікти: чоловік сестри самовільно, без моєї згоди (я співвласник)вирив ставок біля житлового будинку на успадкованій нами земельній ділянці (приблизно на 10 сотих). Зараз тривають судові процеси по припиненню спільної часткової власності і розподілу землі, і таке самовільне вириття ставка у великому розмірі заважає обгрунтованому та законному розподілу землі, бо сторона вважає, що земля під ставком не ділиться, бо ніби то заважає ставок. А по документах всюди рахується ця земля як рілля, а не ВОДОЙМА!!!!! Як притягнути до відповідальності чоловіка сестри за такі самовільні його діяння? Я категорично проти того ставка, бо це перешкоджає моїм інтересам і моєму праву вільно користуватися, розпоряджатися даною земельною ділянкою. Які нормативні документи регулюють це питання? Надайте, будь ласка, відповідь якнайскоріше. Дякую! Додаю фото, де хлів і сторона будинку, ближче до хліва, за згодою двох сторін, належить мені. Це для того, щоб зважити на екологічну сторону і т.д.

Відповідь
Питання спільного користування майном, в тому числі і земельною ділянкою, регулюється Цивільним кодексом України та Земельним кодексом України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 358 ЦК України, право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.
Крім того, ч. 5 ст. 319 ЦК України встановлено, що власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Згідно з ч. 2 ст. 79 ЗК України, право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об&#146єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб.
У ч. 1 ст. 91 ЗК України зазначено, що власники земельних ділянок зобов&#146язані, зокрема, не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів. Крім того власники земельних ділянок зобов&#146язані за свій рахунок привести земельну ділянку у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком здійснення такої зміни не власником земельної ділянки, коли приведення у попередній стан здійснюється за рахунок особи, яка незаконно змінила рельєф.
Ч. 2 ст. 152 ЗК України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов&#146язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ч. 3 згаданої статті, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.
Згідно з ч. 1 ст. 158 ЗК України, Земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
У ч. 2 цієї ж статті вказано, що виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.
Таким чином, для притягнення до відповідальності чоловіка вашої сестри за порушення вашого права власності на земельну ділянку та для відновлення ваших порушених прав, необхідно звернутися до місцевого районного суду з відповідною позовною заявою.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: