Публікація

Чи може особа, котру було мобілізовано, претендувати на поновлення на робочому місці, якщо звільнення за угодою обох сторін відбулося внаслідок маніпуляцій?

Добрий день. Прошу консультацію в такому питанні. Мого племінника було мобілізовано в травні 2014 року. Роботодавець, обманом, запропонував звільнитися з роботи за згодою сторін. На сьогоднішній день він, ще мобілізований, залишився без засобів на існування. Чи може він претендувати на поновлення на роботі, з виплатою заробітної плати за всі попередні місяці? Дякую.

Відповідь
Відповідно до ст. 232 КЗпП, працівники, звільнені з роботи, незалежно від підстав припинення трудового договору, або переведені на іншу роботу, якщо вони вважають таке звільнення або переведення незаконним, мають право звернутись до суду з позовом про поновлення на роботі, зміну дати і формулювання причини звільнення, оплату за час вимушеного прогулу або виконання нижче оплачуваної роботи.

Щодо обману то тут потрібно визначити , у чому конкретно був обман, яка його суть і т.п. повинно з&#146ясовуватися і доводитися у суді. Ситуація ускладнена фактом, що звільнення відбулося за угодою сторін, тобто у роботодавця є докази – заява Вашого племінника. Суд надаватиме оцінку факту звільнення за угодою сторін та змісту обману.
Обман, про який ви говорите, може бути умовою для притягнення роботодавця до кримінальної відповідальності відповідно до статті 173 Кримінального кодексу України. Знову ж таки, для цього потрібно звертатися в правоохоронні органи з заявою про злочин.
Крім цього, потрібно брати до уваги строки на звернення до суду, які можуть закінчитися.
Таким чином, усе залежить від якості обману роботодавця та його оцінки судом як способу порушення таким роботодавцем законодавства про працю.

Законодавчі положення наступні.
Статтею 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю; право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. У випадку порушення вказаних прав особа має право звернутися до суду за їх захистом та відшкодуванням шкоди, якщо її завдано.
Статтею 55 Конституції України встановлено право особи на звернення до суду, яке згідно зі статтею 64 Основного Закону України не може бути обмежене навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Згідно статті 232 Кодексу законів про працю України, спори за заявами працівників про поновлення на роботі незалежно від підстав припинення трудового договору, зміну дати і формулювання причини звільнення, оплату за час вимушеного прогулу підлягають безпосередньому розглядові у районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах.
Згідно статті 235 Кодексу законів про працю України, у разі звільнення без законної підстави працівник повинен бути поновлений на попередній роботі судом. При винесенні рішення про поновлення на роботі суд одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, прийняте судом, підлягає негайному виконанню.
Щодо строків звернення до суду.
Згідно статті 233 Кодексу законів про працю України, працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення – в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
У разі пропуску з поважних причин строків, установлених статтею 233 цього Кодексу, суд може поновити ці строки (стаття 234 цього Кодексу).
Оскільки звільнення було аж у травні, у випадку звернення до суду, необхідно буде обґрунтовувати поважність причин пропуску строків на таке звернення.
Згідно статті 265 Кодексу законів про працю України, посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
Відповідно до статті 173 Кримінального кодексу України, є злочином грубе порушення угоди про працю службовою особою підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, а також окремим громадянином або уповноваженою ними особою шляхом обману чи зловживання довірою.
Обман як спосіб скоєння даного злочину означає повідомлення потерпілому неправдивих відомостей або приховування фактів, повідомлення про які було обов&#146язковим, що вводить потерпілого в оману. Поняттям грубого порушення угоди про працю шляхом обману охоплюються, зокрема, введення працівника в оману щодо умов праці, належних йому пільг, надбавок і компенсацій тощо.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: