Публікація

Чи може неповнолітня особа здійснити перетин кордону з одним із батьків за відсутності згоди іншого?

Вже три роки намагаюсь отримати дозвіл на тимчасовий виїзд за кордон на відпочинок дитини, без згоди та супроводу другого з батьків. Районий суд виносить таке рішення позитивно. В апеляційному – відміняють. Є докази, що баткьо не бачить дитину вже 4 рік. Сплачує аліменти за рішенням суду (бухгалтерія). За кордоном проживає моя мати – офіційно, працює та заміжня за громадянином тієї країни.. Що робити.?! Підкажіть, чи можна звернутись до ЄС за захистом порушених прав дитини.

Відповідь
Згідно з гл. 13 ст. 141 Сімейного Кодексу від 2002р. при розірванні шлюбу між батьками та їх окреме проживання не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов&#146язків щодо дитини. Ваш колишній чоловік має такі самі права й обов’язки як і Ви. Законом України «Про порядок виїзду з України і в&#146їзду в Україну громадян України» та Постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України від 27.01.1995 № 53. п. 3 передбачено, що виїзд неповнолітнього за кордон в супроводі одного з батьків без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків допускається, якщо є рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг шістнадцятирічного віку без згоди та супроводу другого з батьків.
Проте, держава повинна піклуватися про інтереси своїх неповнолітніх громадян. При зверненні із позовом до суду аби дана справа позитивно закінчилася для заявника, в позовній заяві слід довести, що поїздка дитини за кордон здійснюється в інтересах дитини. Наприклад, за кордоном проживають родичі й заявник має наміри поїхати туди з дитиною. У ст. 16 Закону України Про охорону дитинства від 2001 зазначено, що батьки, інші члени сім&#146ї та родичі, зокрема ті, які проживають у різних державах, не повинні перешкоджати одне одному реалізувати право дитини на контакт з ними, зобов&#146язані гарантувати повернення дитини до місця її постійного проживання після реалізації нею права на контакт, не допускати неправомірної зміни її місця проживання. Тобто, в суді Ви повинні були надати всі необхідні документи, які б підтверджували проживання Вашої матері за кордоном та готовність надати гарантії щодо повернення дитини додому.
Якщо Ви надали суду всі необхідні матеріали та у відповідача немає доказів того, що виїзд дитини за кордон суперечить її інтересам, то звернення до ЄСПЛ є можливим. Порушилося право дитини на контакт, право на свободу пересування, а також право на справедливий суд. Відповідно до ст. 5 п. 1 Конвенції про контакт з дітьми, яку було ратифіковано Україною 20.09.2006 та яка набрала чинності 01.04.2007, з урахуванням найвищих інтересів дитини може бути встановлено контакт між дитиною та особами, що не є її батьками, але мають сімейні зв’язки з дитиною. Під контактом розуміється перебування дитини протягом обмеженого періоду разом з батьками, а також іншими особами, що мають сімейні зв’язки з дитиною і з якою вона зазвичай не проживає, чи зустріч з зазначеними особами, будь-яке спілкування або надання інформації такій особі про дитину або дитині про таку особу. У ст. 13 Загальної декларації прав людини та ст. 2 Протоколу №4 до Конвенції про захист прав людини зазначається, що кожен є вільним залишати будь-яку країну, включаючи свою власну. Проте, лише при детальному розгляді юристом Вашої справи можна буде сказати чи визнає суд її достатньо обґрунтованою.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування