Публікація

Чи може бути призвана на військову службу особа, чиї релігійні погляди забороняють користування зброєю?

Чи може держава призивати до лав збройних сил людину яка по релігійним поглядам, чи переконанням совісті не може брати зброю до рук? Якими документами людина може підтвердити це представникам держави? Та якщо це переконання совісті який це може бути документ?

Відповідь
У частині 4 статті 35 Конституції України зазначено: “Ніхто не може бути увільнений від своїх обов&#146язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань. У разі якщо виконання військового обов&#146язку суперечить релігійним переконанням громадянина, виконання цього обов&#146язку має бути замінене альтернативною (невійськовою) службою”.
Порядок направлення та проходження альтернативної служби регулюється Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» та вищезгаданим Положенням про порядок проходження альтернативної (невійськової) служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.99. № 2066. Здебільшого альтернативну службу проходять службу в установах комунальної власності, працюють на заводах або санітарами в лікарні.
Отримати направлення на альтернативну службу можна у випадку, якщо громадянин належить до діючих згідно із законодавством України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю. Перелік таких релігійних організацій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.1999 р. № 2066 «Про затвердження нормативно-правових актів щодо застосування Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу». Це такі релігійні організації: Адвентисти-реформісти, Адвентисти сьомого дня, Євангельські християни, Євангельські християни-баптисти, Покутники, Свідки Єгови, Харизматичні християнські церкви (та церкви, прирівнені до них згідно із зареєстрованими статутами, Християни віри євангельської (та церкви, прирівнені до них згідно із зареєстрованими статутами, Християни євангельської віри, Товариство Свідомості Крішни. Слід зауважити, що затверджений перелік релігійних організацій, на даний момент значно застарів. Тому на практиці клопотання про направлення на альтернативну службу (замість строкової військової служби) або про звільнення від призову на військові збори відповідний структурний підрозділ місцевої державної адміністрації розглядає індивідуального стосовно кожного заявника, оцінюючи наведені ним докази своїх релігійних переконань.
Щодо документів, то основним документом є мотивована письмова заява, у якій описані причини, що заважають здійснити свій військовий обовязок. До заяви прикріплються такі документи: документи, що підтверджують істинність його релігійних переконань, отримані у відповідній релігійній організації; копія документа про освіту; довідка про склад сім&#146ї та довідка з місця роботи або навчання. Усі ці документи подається не пізніше ніж за два місяці до початку встановленого законодавством періоду призову до комісії у справах альтернативної служби (працюють при місцевих держадміністраціях)за місцем проживання. Щоправда, існують певні виключення, про які написано у Постанові. Для того, щоб заява була прийнятою, особі необхідно мати паспорт громадянина України.
Заява розглядається комісією протягом календарного місяця в присутності особи, що подала заяву. У разі потреби на засідання комісії запрошуються представники відповідних релігійних організацій, громадськості.
Разом з тим, в випадку введення надзвичайного воєнного стану, альтернативна служба може бути обмежена, і держава має право призвати до служби, яка вимагає носіння зброї, так само як і притягти до кримінальної відповідальності за відмову, оскільки захист держави є найголовнішим обов’язком кожного громадянина. (Стаття 65 Конституції).

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: