Звіт «Моніторинг дотримання прав людини при перетині пунктів пропуску другого рубежу»
Від початку конфлікту на Сході України минуло 6,5 років. Попри це, в державі залишається низка проблемних питань, пов’язаних з неналежною імплементацією у національне законодавство принципів та норм міжнародного гуманітарного права.
Перш за все, мова йде про системні порушення прав людини, як в зоні проведення військової операції, так і на підконтрольній Україні території. Зокрема, актуальною є проблема дотримання прав людини саме у пунктах про – пуску другого рубежу, які розташовані на підконтрольній Україні території (у населених пунктах на лінії розмежування або максимально наближені до неї). Як правило, це територія Донецької та Луганської областей, де функціонують спеціально утворені військово-цивільні адміністрації. Особливістю проблеми є те, що порушення прав громадян України відбувається з боку представників незаконних збройних формувань самопроголошених республік. У таких умовах, першочерговим завданням держави і громадянського суспільства є запровадження таких превентивних механізмів, які забезпечать неухильне дотримання прав людини при перетині пунктів пропуску другого рубежу. Перш за все, це авторитет держави та рівень довіри суспільства до владних інституцій, зростання якого є однією зі складових припинення конфлікту на Донбасі і повернення тимчасово окупованих територій.
Звіт за результатами моніторингу має за мету оцінку стану дотримання прав людини при перетині блокпостів ІІ лінії, а також вплив додаткових заходів безпеки на місцевих мешканців. Його завдання – проаналізувати норми міжнародного і національного законодавства, регуляторних та нормативних актів у сфері дотримання прав людини при переміщенні через внутрішні блокпости, зокрема в умовах застосування додаткових заходах безпеки; здійснити моніторингові візити до населених пунктів, поблизу яких розташовані блокпости ІІ лінії. Но основі отриманої інформації було проведено аналіз та узагальнення, та розроблено рекомендації для органів сектору безпеки і оборони, інших державних органів України, які наділені спеціальними повноваженнями, необхідними для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.
Зі звітом за результатами моніторингу дотримання прав людини при перетині пунктів пропуску другого рубежу можна ознайомитися ТУТ.
Українська Гельсінська спілка з прав людини впроваджує зазначену діяльність в рамках Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії».
У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.
Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук:https://www.facebook.com/USAIDUkraine.