Як у громадах Дніпропетровщини дотримуються права власників пошкодженого та зруйнованого житла? - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Як у громадах Дніпропетровщини дотримуються права власників пошкодженого та зруйнованого житла?

Дослідження

Аналіз «Дотримання прав власників пошкодженого чи зруйнованого житла в громадах Дніпропетровської області» узагальнює результати моніторингу ситуації в Криворізькій, Синельниківській, Нікопольській та Дніпровській громадах. Документ містить аналіз державних програм відновлення пошкодженого та зруйнованого житла, а також повноважень місцевої влади у сфері відновлення пошкодженого та зруйнованого житла. Також систематизовані відомості по ситуації в окремих громадах. 

Гіпотезою аналізу є те, що право на житло є одним з фундаментальних та невід’ємних прав людини і громадянина, а його забезпечення – важливим обов’язком держави та територіальних громад. Було встановлено, що вирішальну роль у забезпеченні належного захисту прав власників пошкодженого майна чи зруйнованого житла на відновлення виконують громади, які безпосередньо працюють з означеними категоріями громадян та інформовані про їхні потреби. Зазначено, що повноваження органів місцевої влади щодо відновлення пошкодженого або знищеного житла стосуються двох напрямів діяльності:

  1. фіксація майнової шкоди, завданої збройним конфліктом;
  2. забезпечення відновлення житла громадян

Запропоновано органам місцевого самоврядування: 

  • розширювати коло місцевих програм відновлення пошкодженого чи зруйнованого житла;
  • активізувати роботу із залучення коштів міжнародних фінансових донорів; 
  • в межах повноважень розробити Порядок фіксації та документування випадків пошкодження або знищення житла та провести відповідне навчання для спеціалістів громад; 
  • посилити інформування місцевого населення щодо наявних державних і місцевих програм отримання компенсації за зруйноване або пошкоджене житло.

Переглянути або завантажити повний текст аналізу «Дотримання прав власників пошкодженого чи зруйнованого житла в громадах Дніпропетровської області»

Результати дослідження можуть бути використані місцевою владою для усунення наявних проблем та перешкод в реалізації права на житло, формування відповідних законодавчих ініціатив тощо.

Цей аналіз став можливим завдяки Агенству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу через Проєкт «Відновлення та відповідальність через права людини (ПравоЗахист)»