Тіньовий звіт до VIII періодичного звіту Російської Федерації про імплементацію Міжнародного пакту про громадянські та політичні права в частині застосування Пакту в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Тіньовий звіт до VIII періодичного звіту Російської Федерації про імплементацію Міжнародного пакту про громадянські та політичні права в частині застосування Пакту в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі

Цей “тіньовий” звіт був підготовлений УГСПЛ, Кримською правозахисною групою, Правозахисним центром ZMINA, Регіональним центром прав людини, Центру громадянської освіти “Альменда”, за підтримки програми USAID “Права людини в дії”.

Повна версія звіту з додатками (1, 2) доступна ТУТ англійською та ТУТ російською мовами.

УГСПЛ спільно з партнерами підготувала 19 рекомендацій Російській Федерації, як окупаційній державі, щодо дотримання цивільних і політичних прав на території окупованої Автономної Республіки Крим та міста Севастополя:

  1. Забезпечити поводження з українськими моряками відповідно до статусу військовополонених.
  2. Забезпечити, щоб особи, засуджені до позбавлення волі, які залишаються на окупованій території (ув’язнені до конфлікту), відбували покарання на підконтрольній Уряду України території.
  3. Зупинити тиск на прихожан Української Православної Церкви Київського Патріархату. Визнати Українську православну церкву Київського патріархату (Православної церкви України) юридичною особою, яка діє в Криму відповідно до реєстрації, здійсненої владою України. Повернути конфісковані церкви Українській православній церкві Київського патріархату (Православна церква України). Утримуватися від спроб захопити або знищити собори в майбутньому.
  4. Надати можливість громадянам України користуватися правом безперешкодного проживання необмеженого строку на території Кримського півострова.
  5. Припинити практику депортації українських громадян та осіб без громадянства з Кримського півострова.
  6. Забезпечити надання відповідного медичного лікування ув’язненим громадянам України. Забезпечити доступ українського медичного персоналу до них.
  7. Припинити практику ув’язнення українських засуджених владою РФ, щоб дозволити їх переведення назад в Україну.
  8. Забезпечити розслідування факту застосування летальної сили проти українських моряків, захоплених у Керченській протоці.
  9. Провести ретельне розслідування всіх фактів загибелі осіб, які утримуються в слідчих ізоляторах на окупованій території.
  10. Негайно вжити заходів для припинення практики катувань у Криму, включаючи катування, які застосовуються для тиску, покарання або вилучення зізнань у затриманих, політичних опонентів та активістів.
  11. Провести ретельне розслідування всіх випадків катувань та жорстокого поводження та забезпечити притягнення винних осіб до відповідальності.
  12. Забезпечити дотримання міжнародного гуманітарного права при здійсненні правосуддя в Криму, серед іншого, припинивши практику застосування тамтешніх російських законів.
  13. Зупинити незаконні політичні переслідування осіб, включаючи переслідування за їх погляди та заяви в контексті того, що Крим належить Україні.
  14. Негайно припинити будь-які форми переслідування проти незалежних журналістів, громадських журналістів та окремих ЗМІ, а також масове блокування доступу до незалежних ЗМІ та соціальних мереж для населення Криму.
  15. Припинити перешкоджання діяльності НУО та переслідування членів таких організацій та ініціатив, як Кримська солідарність. Дозволити функціонування Меджлісу кримськотатарського народу.
  16. Не перешкоджати діяльності міжнародних незалежних спостерігачів за дотриманням прав людини в Криму, включаючи міжурядові та міждержавні місії з прав людини, уповноважені діяти в Україні.
  17. Забезпечення дотримання та захисту права на здобуття освіти рідною мовою.
  18. Забезпечити збереження української ідентичності, в тому числі через можливість вивчення історії та культури українського народу.
  19. Негайно зупинити масову мілітаризацію дітей на окупованому півострові.

Наведені рекомендації є частиною “тіньового” звіту українських громадських організацій до VIII періодичного звіту Російської Федерації про імплементацію Міжнародного пакту про громадянські та політичні права (в контексті застосування Пакту на території Крим). РФ, яка є державою-учасницею цього міжнародного договору, а також його Факультативного протоколу, ніколи не заявляла про відмову від своїх зобов’язань, і тому повинна дотримуватися всіх положень Пакту.

Розробка та презентація тіньової доповіді стала можливою за підтримки Програми USAID «Права людини в дії», яка здійснюється Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах.

Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук:https://www.facebook.com/USAIDUkraine.