Що заважає відновленню знищеного та пошкодженого майна на Херсонщині? - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Що заважає відновленню знищеного та пошкодженого майна на Херсонщині?

Дослідження

Зруйноване або пошкоджене майно – одна з масштабних  проблем, яку спричинило вторгнення Росії. І щодня кількість українців, які залишились без житла, лише зростає. Влада з допомогою державних та місцевих програм створила підґрунтя, аби громадяни мали більше можливостей отримати компенсацію за завдані внаслідок бойових дій збитки. Допомагають постраждалим також благодійні фонди, громадські організації. Аналіз програм відновлення пошкодженого майна у двох громадах Херсонщини провели експерти громадської приймальні УГСПЛ у Херсоні. 

З початком повномасштабного вторгнення влада змушена якнайшвидше реагувати на нові проблеми громадян, зокрема й тих, хто залишився без даху над головою або чиї оселі були зруйновані. 23 лютого 2023 року ВРУ ухвалила Закон України № 2923-IX. Документ визначає необхідність створення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна. Обов’язок створення такої комісії лежить на виконавчих органах місцевої влади. Також Закон чітко регламентує коло осіб, які мають право на отримання компенсації та порядок подання відповідної заяви про надання такого відшкодування. Програма компенсації відбувається у два етапи: перший — це отримання сертифіката на придбання нової домівки, другий — грошові виплати на самостійну відбудову. 

Окремі аспекти діяльності органів влади, що стосуються зруйнованого та пошкодженого майна, містяться в підзаконних нормативно-правових актах, затверджених постановами Кабінету Міністрів України №473 від 19 квітня 2022 року, №381 від 21 квітня 2023 року, № 600 від 30 травня 2023 року та  №516 від 19 травня 2023 року. 

Важливу роль у відбудові Херсонщини відіграв створений після деокупації гуманітарний проєкт «Пліч-о-пліч». В рамках цієї ініціативи 12 областей України взяли патронат над окремими громадами та допомагали людям відновити їхнє житло. Регіони самостійно виділяли ресурси, спеціалістів і впродовж літа – осені 2023 року працювали над тим, аби жителі Херсонщини мали куди повернутись або жити у комфортних умовах. 

Як в регіоні відбувається реалізація програм з відновлення пошкодженого або зруйнованого житла дослідили експерти УГСПЛ у Херсоні. Для аналізу відібрані дві громади: Кочубеївська ТГ та Бериславська ТГ. Експерти виявили низку проблем та надали свої рекомендації для органів місцевої влади.   

Відбудова у Кочубеївській громаді Херсонщини

Ця громада є найменшою в Херсонській області. 28 березня 2022 року війська ЗСУ повністю звільнили її територію від російських окупантів, але перед мешканцями постав новий виклик – це масовані обстріли армією РФ цивільної інфраструктури і, як наслідок, руйнування осель українців. 

Місцеві органи влади створили комісію з обстеження будівель і споруд, пошкоджених внаслідок військових дій, а також комісію, яка розглядає надання компенсації за знищені об’єкти нерухомості. З 10.05.2023 по 01.11.2024 за отриманням компенсації на відновлення зруйнованого та пошкодженого житла звернулося 254 громадяни. За цей період задоволено 104 заяви в межах програми «єВідновлення», ухвалено 6 рішень про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна. Фінансування в межах програми «єВідновлення» відбувалось за рахунок державних коштів. 

Також у цей період було відмовлено у задоволенні 13 заяв про отримання компенсації на відновлення зруйнованого та пошкодженого житла. Рішень про відмову в наданні компенсації за знищені об’єкти не ухвалено. У ході аналізу виявлено, що громада обробила половину заяв про надання компенсації, інформації про розгляд решти не надала.

На допомогу постраждалим жителям громади також приходили Гуманітарний центр “Проліска” від УВКБ ООН (надавав будматеріали) та громади Рівненської області, які також передавали будматеріали. В  рамках програми «Пліч-о-пліч» задоволено 198 заяв про отримання компенсації на відновлення зруйнованого та пошкодженого житла. 

Водночас під час дослідження експерти виявили певні недоліки в роботі місцевої влади. Зокрема вона не вживає заходів задля активізації роботи комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджене чи зруйноване майно, а також щодо ухвалення та реалізації місцевих програм відновлення, в тому числі для оперативного реагування на пошкодження житла в громаді. Окрім того, існує проблема неефективного поширення інформації про наявні у громаді програми відновлення та надання компенсації за пошкоджену нерухомість, а також відсутнє публічне звітування щодо впровадження державних програм відновлення пошкодженого внаслідок обстрілів житла.

Відбудова у Чорнобаївській громаді Херсонщини

Активні бойові дії у громаді почалися з повномасштабним російським вторгненням. 45% житлових будинків приватного сектору пошкоджені або  знищені ( дані на 10 грудня 2023 року). Проблема у тому, що станом на 08.12.2024 року Чорнобаївська сільська територіальна громада перебуває в переліку територій, де ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що значно ускладнює проведення робіт з відновлення пошкодженого майна. 

Нині у громаді немає окремої місцевої програми щодо відновлення пошкодженого житла, однак адміністрація надає допомогу за рахунок місцевого бюджету в межах інших програм. Зокрема, постраждалі отримували будівельні матеріали. Впродовж 2023 року Чорнобаївська територіальна громада виділила кошти з місцевого бюджету громади на суму 14 756,384 тисяч гривень на відбудову майна за програмою «Пліч-о-пліч» (відремонтовано 47 будинків у селах Благодатне та Киселівка).  До відновлення осель залучались також благодійні організації. 

14 грудня 2022 року наказом №14 Чорнобаївської військової адміністрації Херсонського району створено комісію з обстеження будівель і споруд, пошкоджених внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації. З 1 січня по 10 грудня 2023:

  • отримано 2638 повідомлень про пошкоджене майно; 
  • складено 1398 актів обстеження пошкодженого майна; 
  • прийнято 234 заяв про компенсацію в межах «єВідновлення».

У травні 2023 року була також створена комісія  з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені внаслідок бойових дій об’єкти нерухомості. Перше її засідання відбулося 22 червня 2023 року. З того часу (станом на 03.12.2024) за програмою «єВідновлення» подано:

  • 380 заяв на компенсацію за пошкоджене майно, із них розглянуто – 357;
  • призначено компенсацію на відновлення 211 пошкоджених будинків на суму 31 875,043 тисяч гривень, відмовлено – 81;
  • 55 заяв на отримання сертифікатів за знищене майно, із них розглянуто – 54, призначено компенсацію за 36 заявами на суму 53 111,542 тисяч гривень, відмовлено – 17.

Утім, на цей час компенсацію за пошкоджене майно у Чорнобаївці не призначають, оскільки з липня 2023 року відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій село включено до переліку територій, на яких ведуться бойові дії. Проте можна отримати компенсацію (житловий сертифікат) за знищене майно у Чорнобаївці.

Варто зауважити, що місцеві органи влади сприяють мешканцям в отриманні інформації щодо використання можливостей державних та місцевих програм відновлення. На сайті є алгоритми подання заяви, перелік необхідних документів. Місцева влада доклала певних зусиль для звітування про впровадження державних і місцевих програм: частково оприлюднила рішення комісії, що стосуються розгляду заяв про компенсацію за пошкоджені об’єкти нерухомого майна, але ця інформація є неповною та не оновлювалася від середини 2023 року, а рішення комісії щодо знищеного майна не висвітлювалися.  

З повним текстом дослідження та рекомендаціями можна ознайомитись тут: