Реалізація права на працю, особами які постраждали внаслідок збройної агресії РФ в Закарпатській області
З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну Закарпатська область прийняла велику кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО): близько 30% від загальної чисельності мешканців.
Закарпатська обласна військова адміністрація взяла вектор на вирішення ряду найважливіших проблем регіону. Однією з таких є проблема працевлаштування внутрішньо переміщених осіб.
До спільної роботи над цим питанням долучилися: Закарпатський обласний центр зайнятості, голови районних військових адміністрацій, голови територіальних громад області, представники районних філій центру зайнятості, інспектори управління Держпраці та громадський сектор.
Під час дослідження ми спілкувалися з органами влади, громадськими організаціями та ВПО, та проаналізували стан ринку праці в Закарпатській області.
В ході нашого моніторингу ми знайшли як плюси, так і недоліки для працевлаштування ВПО. Також розробили рекомендації для органів державної та місцевої влади.
Завдяки діям органів влади на всіх рівнях – Міністерства економіки України, органів місцевого самоврядування, Фонду державного майна, створено умови для релокації бізнесу із територій, де ведуться бойові дії та/або є загроза бойових дій. Це дало можливість перемістити до Закарпаття 424 підприємства, з яких 365 працюючих, а 59 ще у процесі переїзду, монтажу та підключення обладнання.
Проблематикою у працевлаштуванні є незнання людей про вакансії на підприємствах, через відсутність інтернету, мобільного зв’язку, та транспортного сполучення. Особливо це стосується людей, які проживають в гірських районах, адже у нас наявні великі підприємства що привозять на роботу працівників на власних автобусах, проте у віддалені райони вони не їдуть. Серед проблем – небажання кадрів чоловічої статі офіційно ставати на облік у місцевих військкоматах, брак вакансій за спеціальністю та рівнем освіти, брак навичок пошуку роботи, наявні робочі місця пропонують дуже низьку заробітну плату.
Рекомендації.
- Збільшити кількість місць в школах та садочках шляхом побудови нових закладів, або прийняття програм щодо фінансування, пільг чи інших преференцій для заохочення приватного сектору створювати приватні школи чи садочки.
- Створити умови для належного транспортного сполучення, забезпечення мобільним зв’язком та доступом до інтернету гірські села Закарпатської області.
- Забезпечити доступ ВПО до інформації про вакантні посади та існуючі програми шляхом розсилання друкованих матеріалів у гірські населені пункти Закарпатської області.
Завантажити звіт повністю: Право на працю, Закарпатська область
Дослідження підготувала Громадська приймальня Української гельсінської спілки з прав людини у місті Ужгород.
Звіт підготовлено за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.