Публікація

«Місто, з якого почалася війна: на головну роль призначено…» – звіт Центру документування про окупацію Слов’янська

УГСПЛ продовжує історіографію подій гібридного збройного конфлікту в Україні 2014 – 2018 рр. розповіддю про звільнення та оборону міста Слов’янськ. Ця публікація є однією з двох частин видання «Місто, з якого почалася війна», яке підготовлено в рамках партнерської ініціативи спільно з організаціями-членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі». Її присвячено загальному висвітленню діяльності незаконних збройних формувань (НЗФ), підконтрольних РФ та безпосередньо командувачу І.В. Гіркіну під час захоплення та окупації міста Слов’янськ у 2014 році.

З повною версією можна ознайомитися ТУТ.

Слов’янськ — місто обласного значення, що лежить на півночі Донецької області. Нині місто продовжує бути одним із промислових центрів регіону та курортно-лікувальним осередком. У ньому працює велика кількість промислових підприємств різних галузей.

Та раніше, з 12 квітня 2014 року Слов’янськ на три місяці став ареною бойових дій – це місто російські диверсійні групи захопили першим під час початку збройного конфлікту.

Операція розпочалась уночі 11 квітня, коли проросійські НЗФ вивісили над райвідділом міліції прапор РФ. Уже у ніч із 12 на 13 квітня 2014 р. РНБО України ухвалили рішення розпочати проведення антитерористичної операції.

У відповідь представники НЗФ, підконтрольних РФ, оголосили про заборону на території міста окремих політичних партій та початок переслідування україномовних людей.

У ході бойових дій, що тривали протягом наступних місяців, значних ушкоджень було завдано цивільним об’єктам міста, внаслідок чого Слов’янськ тривалий час залишався без енерго-  та водопостачання, надходили свідчення про загибель мирних жителів.

У період протистояння члени НЗФ незаконно затримували, піддавали тортурам та здійснювали страти окремих мирних мешканців. Пізніше, як повідомив речник інформаційно- аналітичного центру РНБО Андрій Лисенко, на території Слов’янська було виявлено 3 масові захоронення людей, що померли на початку і в середині червня.

Допомогу антиурядовим НЗФ активно надавала Російська Федерація. Вона включала як фінансування, постачання озброєнь та паливних матеріалів, так і пряму замасковану участь російських військовослужбовців і цілих підрозділів Збройних Сил Російської Федерації у цьому конфлікті.

Місто звільнили менш ніж за три місяці — 5 липня 2014 року.

__________________________________

Цей звіт став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Вебінар «Актуальні теми новітньої історії України: як викладати окремі питання щодо збройної агресії РФ на Сході України?»

УГСПЛ запрошує викладачів і методистів Інститутів післядипломної педагогічної освіти та методичних кабінетів відділів освіти, вчителів...

04 Червня 2020

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: