«Місто, з якого почалася війна: на головну роль призначено...» - звіт Центру документування про окупацію Слов’янська - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

«Місто, з якого почалася війна: на головну роль призначено…» – звіт Центру документування про окупацію Слов’янська

УГСПЛ продовжує історіографію подій гібридного збройного конфлікту в Україні 2014 – 2018 рр. розповіддю про звільнення та оборону міста Слов’янськ. Ця публікація є однією з двох частин видання «Місто, з якого почалася війна», яке підготовлено в рамках партнерської ініціативи спільно з організаціями-членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі». Її присвячено загальному висвітленню діяльності незаконних збройних формувань (НЗФ), підконтрольних РФ та безпосередньо командувачу І.В. Гіркіну під час захоплення та окупації міста Слов’янськ у 2014 році.

З повною версією можна ознайомитися ТУТ.

Слов’янськ — місто обласного значення, що лежить на півночі Донецької області. Нині місто продовжує бути одним із промислових центрів регіону та курортно-лікувальним осередком. У ньому працює велика кількість промислових підприємств різних галузей.

Та раніше, з 12 квітня 2014 року Слов’янськ на три місяці став ареною бойових дій – це місто російські диверсійні групи захопили першим під час початку збройного конфлікту.

Операція розпочалась уночі 11 квітня, коли проросійські НЗФ вивісили над райвідділом міліції прапор РФ. Уже у ніч із 12 на 13 квітня 2014 р. РНБО України ухвалили рішення розпочати проведення антитерористичної операції.

У відповідь представники НЗФ, підконтрольних РФ, оголосили про заборону на території міста окремих політичних партій та початок переслідування україномовних людей.

У ході бойових дій, що тривали протягом наступних місяців, значних ушкоджень було завдано цивільним об’єктам міста, внаслідок чого Слов’янськ тривалий час залишався без енерго-  та водопостачання, надходили свідчення про загибель мирних жителів.

У період протистояння члени НЗФ незаконно затримували, піддавали тортурам та здійснювали страти окремих мирних мешканців. Пізніше, як повідомив речник інформаційно- аналітичного центру РНБО Андрій Лисенко, на території Слов’янська було виявлено 3 масові захоронення людей, що померли на початку і в середині червня.

Допомогу антиурядовим НЗФ активно надавала Російська Федерація. Вона включала як фінансування, постачання озброєнь та паливних матеріалів, так і пряму замасковану участь російських військовослужбовців і цілих підрозділів Збройних Сил Російської Федерації у цьому конфлікті.

Місто звільнили менш ніж за три місяці — 5 липня 2014 року.

__________________________________

Цей звіт став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.