«Два роки під прицілом. Медичні та освітні заклади з якими воює Росія»: дослідження
24 лютого 2022 року стало днем повномасштабного вторгнення збройних сил Російської Федерації на територію України, що супроводжувалося масованими обстрілами та руйнуваннями воєнної та цивільної інфраструктури.
Одразу, після початку бойових дій, Українська Гельсінська спілка з прав людини у співпраці з партнерськими організаціями в рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна» розпочала моніторинг та збір інформації про злочини, скоєні в результаті нападу РФ на мирні населені пункти України. Збір інформації здійснюється з метою фіксування воєнних злочинів та притягнення до відповідальності винних у їх вчиненні.
Одним із фокусів моніторингу стало документування випадків знищення та пошкодження таких об’єктів цивільної інфраструктури, як освітні та медичні заклади.
Важливість теми дослідження визначено тим, що руйнування чи повне знищення освітніх та медичних закладів є дуже чутливими для цивільного населення. Адже, руйнуючи школи та лікарні, РФ позбавляє його доступу до освітніх та медичних послуг. Окрім того, дії російської армії травмують і вбивають дітей, вчителів, пацієнтів, лікарів, персонал цих закладів, які виконують свою роботу або перебувають в зазначених закладах під час освітнього процесу чи на лікуванні.
Через постійні обстріли навчальних закладів діти змушені переходити на дистанційну форму навчання, обмежуються у спілкуванні зі своїми друзями, вчителями, не розвивають навички безпосередньої комунікації та соціалізації.
У свою чергу пошкодження лікувальних закладів обмежує або унеможливлює доступ цивільного населення до медичних послуг, що несе в собі безпосередню загрозу життю та здоров’ю людей.
Вже 25 лютого 2022 року, на другий день повномасштабного вторгнення РФ в Україну, світ здригнувся від новини про обстріл ЗС РФ дитячого садка в м.Охтирка Сумської оласті. В результаті обстрілу “ураганами” одразу загинуло троє людей, 17 дітей поранено, ще троє дітей потрапили до лікарні у тяжкому стані. Від отриманих тяжких травм одна дитина померла в лікарні.
Того ж дня під обстріл потрапив дитячий будинок у м.Ворзель Київської області. Незабаром, 28 лютого 2022 року, російські снаряди влучили у приватний пологовий будинок Adonis в Київській області, де на той час перебували породіллі з дітьми.
Напади на освітні та медичні заклади є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права, зокрема IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатку до неї від 18 жовтня 1907 року5, Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, 1949 року та Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол І), 1977 року, які визначають, що об’єкти цивільної інфраструктури не можуть бути об’єктом нападу.
Тому, задля якнайповнішого документування усіх видів злочинів, які вчиняє РФ на території України, УГСПЛ залучила до цієї роботи свої громадські приймальні в 20 регіонах України, які від 24 лютого 2022 року збирають та узагальнюють інформацію, зокрема щодо руйнувань/пошкоджень освітніх і медичних закладів. Станом на 24 березня 2024 року задокументовано руйнування та пошкодження 1748 закладів освіти та 512 закладів охорони здоров’я.
МЕТОЮ цього дослідження є: висвітлення масштабів руйнувань/пошкоджень об’єктів освітньої та медичної інфраструктури в Україні через збройну агресію РФ; аналіз ситуації із документування вказаних випадків; окреслення правової кваліфікації за міжнародним та національним законодавством дій РФ, пов’язаних із нападами на зазначені об’єкти з тим, щоб винні у їх скоєнні особи були притягнуті до відповідальності.
З метою збору інформації щодо стану масштабів руйнувань/пошкоджень об’єктів освітньої та медичної інфраструктури протягом досліджуваного періоду авторами даного дослідження були вжиті наступні заходи:
- отримання офіційної інформації від органів державної влади шляхом надсилання запитів на інформацію в порядку статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Зокрема, були надіслані відповідні запити до Офісу Генерального прокурора, Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я;
- аналіз інформації ЗМІ, досліджень із визначеної тематики, інших відкритих джерел;
- аналіз Системи спостереження за атаками на охорону здоров’я, яка знаходиться під патронатом ВООЗ;
- проаналізовано інформацію із бази даних УГСПЛ щодо задокументованих епізодів руйнувань/пошкоджень освітніх та медичних закладів.
Дослідження охоплює моніторинг ситуації із нападами на об’єкти освітньої та медичної інфраструктури у період з 24 лютого 2022 року по 31 грудня 2023 року.
Ознайомитись з повним текстом дослідження можна за посиланнями:
- Два роки під прицілом. Медичні та освітні заклади, з якими воює Росія
- Two years at gunpoint. Healthcare and educational institutions Russia is at war with
Цей захід став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською Спілкою з прав людини.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.