Дотримання прав людини у Садівській тергромаді Сумщини: моніторинговий звіт - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Дотримання прав людини у Садівській тергромаді Сумщини: моніторинговий звіт

Воєнний стан кардинально вплинув на місцеві політики органів самоврядування. Місцева влада має переорієнтувати всі можливі  ресурси на допомогу військовим та цивільним, які постраждали від російської військової агресії. Економіка функціонує також в режимі готовності до нових викликів. У прикордонних регіонах на перший план вийшло питання забезпечення безпеки українців, які тут живуть. Дотримання прав людини у Садівській  територіальній громаді Сумщини досліджувала  експертка з дотримання прав людини  Наталія Єсіна за інструментом Місцевий індекс прав людини

Садівська сільська територіальна громада на 1 липня 2023 року налічувала 11 тисяч 96 мешканців. На обліку у ній перебуває (станом на 1 січня 2024 року) 853 внутрішньо переміщені особи, серед яких 258 дітей. 

За результатами моніторигу зусилля влади Садівської громади оцінені у 7 балів із 9-ти можливих.  У громаді ухвалені цільові програми у сфері громадської та цивільної безпеки. Але передбачені ними заходи  обмежені та подекуди дублюються, тож, на думку моніторів, документи необхідно переглянути з точки зору логічності та відповідності заходів меті та завданням.

У громаді створені дорадчі координаційні органи у сфері безпеки, але ґрунтовна робота з дослідження стану громадської безпеки у громаді не проводиться, також до формування місцевих політик за цим напрямком місцеві мешканці залучаються несистемно.

Нині у громаді організується постійна діяльність з інформування населення про тривожні події, наявні сховища та інформація щодо евакуації населення. Але аналіз показав, що відповідна робота потребує прискорення та посилення. У цій громаді йде працюють над облаштуванням технічної системи оповіщення – гучномовців. Але це вартісна стаття для сільської громади. Крім того, ця ініціатива викликала суперечку серед місцевих: дехто вважає, що у прикордонному регіоні повітряні тривоги дуже часті, сирени працюють постійно, і це пригнічує, лякає та “давить на психіку”. Тому планується провести опитування громадської думки на цю тему та визначитися з необхідністю закупки дороговартісної системи.

Більше ознайомитись можна у  моніторинговому звіті Садівської територіальної громади Сумської області.

Звіт підготовлено в межах проєкту «Правосуддя для людей, які постраждали від російської агресії» за підтримки чеської організації «People in Need».