Публікація

Аналітичний огляд «Реабілітація жертв конфлікту. Що може запропонувати Луганська область?»

Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) випустила черговий огляд із тематичної серії видань «Реабілітація жертв конфлікту», яка присвячена захисту прав уразливих верств населення в умовах триваючого збройного конфлікту. Цього разу аналізувалася робота місцевої влади Луганської області з реабілітації жертв конфлікту, які проживають на цій території. Також огляд містить рекомендації органам місцевого самоврядування стосовно адаптації програм соціальної підтримки до потреб постраждалого населення.

З початку збройного конфлікту на сході України та тимчасової окупації Криму Українська Гельсінська спілка з прав людини здійснює регулярний моніторинг дотримання прав людини в умовах збройної агресії РФ проти України.

Головним аспектом, на який постійно звертають увагу правозахисники, – відсутність дієвих механізмів соціально-правового захисту і системи реабілітаційних послуг (медична та фізична реабілітація, психологічна реабілітація та допомога, надання допоміжних засобів) для громадян, які постраждали від війни: внутрішньо переміщенні особи, мешканці «сірих» зон, колишні військовослужбовці. Традиційна система охорони здоров’я виявилася не здатною швидко реагувати на нові виклики та суттєво змінюватися в умовах сучасних реалій, тож цивільні особи, що страждають на посттравматичний розлад, отримали контузії та поранення, набули важких захворювань, здебільшого залишилися сам на сам зі своїми проблемами, і лише невелика їх кількість намагається довести зв’язок ушкодження свого здоров’я з військовими подіями, розраховуючи хоча б на отримання соціальних виплат.

В умовах децентралізації місцеві органи влади отримали біль широкі повноваження1, у тому числі й бюджетні, щоб діяти в інтересах членів своїх громад, тому виявилося цікавим здійснити моніторинг системи реабілітаційних послуг саме на рівні громади – в Луганській області. Відповідно, вельми актуальним було проведення моніторингу системи реабілітаційних послуг саме на рівні громади – у Луганській області та аналізу того, як здійснюється місцевою владою реабілітація жертв конфлікту.

Впродовж березня-травня 2021 фахівці ГО «Правозахисна Група «СІЧ» та громадських організацій Станиці Луганської, Щастя, Попасної проводили опитування серед місцевих мешканців, внутрішньо переміщених осіб і учасників бойових дій, які мешкають в Луганській області. Впродовж червня-липня 2021 відбувався аналіз інформації, отриманої на письмові запити, та з відкритих джерел щодо забезпечення заходів медичної, соціальної й психологічної реабілітації даної цільової групи, оцінки їх потреб, забезпечення допоміжними засобами, надання компенсацій за рахунок місцевих бюджетів, регіональних та місцевих програм, звітів про їх виконання.

Загалом у опитуванні взяли участь 88 з числа цивільних та демобілізованих учасників бойових дій, які отримали травми чи порушення здоров’я внаслідок бойових дій.

Опитування відбулось в таких населених пунктах Лугансько області: Щастя, Попасна, Станиця Луганська, Гырське, Старобільск, Рубіжне, Лисичанськ, Троїцьке.

 

Дослідники сфокусували увагу на таких двох ключових проблемах:

– перешкоди в отриманні реабілітаційних послуг цивільними особами, які набули порушень здоров’я як до набуття інвалідності, так і після набуття інвалідності;

– перешкоди у встановленні інвалідності та наданні відповідних послуг, пов’язаних з інвалідністю.

Пропонуємо ознайомитись з аналітичним оглядом “Реабілітація жертв конфлікту. Що може запропонувати Луганська область? , який надає можливість простежити за більшістю проблемних аспектів надання реабілітаційних послуг в Луганській області – від отримання послуг від часу набуття порушень здоров’я та оцінки потреб до отримання реабілітаційних послуг.

 

Висновки:

  • місцеві ініціативи з формування системи реабілітації, яка б враховувала виклики, пов’язані із наслідками збройного конфлікту в Луганській області є недостатніми, як не має й офіційних статистичних даних щодо цивільних осіб, які набули ушкоджень здоров’я через військовий конфлікт;
  • на даний час виявлена відсутність конструктивної та всебічної взаємодії, обмін інформацією та статистичними спостереженнями між різними установами та відомствами як в регіонах, так і між центральними органами виконавчої влади, що гальмує започаткування комплексних програм соціальної та медико-психологічної підтримки осіб, які отримали ушкодження здоров’я через військові події.

Враховуючи повноваження місцевих рад, надано низку рекомендацій органам місцевої влади, зокрема:

  • здійснити оцінку їх потреб за рахунок проведення опитувань співробітниками підпорядкованих служб та установ соціального захисту,
  • розробити та затвердити програми (або передбачити окремі заходи) щодо надання медичних, оздоровчих, соціально-психологічних, реабілітаційних послуг цивільним особам, які постраждали внаслідок збройного конфлікту, учасникам АТО/ООС та членам їхніх родин,
  • вжити заходів з інформування даної цільової аудиторії про вже існуючі можливості отримання реабілітаційних послуг та соціальної допомоги в межах затверджених соціальних програм та інші.

Цей звіт продовжує тематичну серію видань під назвою «Реабілітація жертв конфлікту», яка присвячена захисту прав уразливих верств населення в умовах триваючого збройного конфлікту.

Серія, зокрема, містить такі звіти:

Аналітичний звіт підготовлений Програмою Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Ініціатива «Трибунал для Путіна» організувала захід для ОБСЄ “П’ять проблем прав людини під час агресії росії проти України”

Глобальна ініціатива “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії”  (стисла назва “Трибунал для Путіна”) презентували результати...

19 Травня 2022

Ініціатива «Трибунал для путіна» взяла участь у Додатковій нараді ОБСЄ з питань людського виміру щодо функціонування демократичних інституцій у часи кризи

Глобальна ініціатива “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії”  (стисла назва “Трибунал для Путіна”)  в...

19 Травня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: