Публікація

Аналітичний огляд “Крим без правил”. П’ятий випуск. Окуповане правосуддя. Частина 1

Черговий випуск тематичного огляду «Крим без правил» підготовлений спільними зусиллями низки організацій та незалежних експертів і присвячений судочинству на окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Огляд доступний російською мовою ТУТ.

Міжнародне співтовариство визнало Російську Федерацію державою-окупантом, що здійснює фактичний контроль над Кримом без згоди уряду України і за відсутності юридично визнаної передачі суверенітету над частиною її території Російської Федерації. З лютого 2014 року територія Кримського півострова є окупованою, і до такої ситуації застосовується «право збройних конфліктів».

У процесі окупації в лютому-березні 2014 року Російська Федерація встановила повний контроль над діяльністю кримських судів, оголосила АР Крим та місто Севастополь власною територією і розповсюдила на неї російське законодавство, зобов’язавши суди застосовувати його не тільки до правовідносин, які виникли після незаконного приєднання окупованого півострова до території РФ, але і до правовідносин, які виникли до окупації.

Відповідно до статті 43 Положення про закони і звичаї сухопутної війни (Гаазька конвенція 1907), з фактичним переходом до окупанта повноважень легітимної влади, він вживає всіх залежних від нього заходів для того, щоб, по можливості, відновити і забезпечити громадський порядок і безпеку, дотримуючись існуючих в країні законів, за винятком випадків, коли це абсолютно неможливо. Ця норма є міжнародним порядком.

Таким чином, поширення дії законодавства РФ на територію окупованого Криму суперечить основним принципам і нормам міжнародного права.

У процесі підготовки цього тематичного огляду були ідентифіковані всі судді, які займали свої посади до початку окупації, які відмовилися від співпраці з окупаційними владами і вимушено покинули захоплений півострів, перейшли на службу до держави-окупанта і зберегли статус судді, звільнені державою-окупантом (або добровільно припинили статус судді через деякий час після окупації), а також новопризначені на посади суддів в створених РФ судах Криму та міста Севастополя.

У тематичному огляді також наведено порівняльний аналіз існуючої до окупації системи судочинства в Криму і створеної державою-окупантом, а також надана оцінка наслідків примусового присвоєння жителям Криму (в тому числі, суддям) російського громадянства і розповсюдження законодавства РФ на окуповану територію з точки зору забезпечення права на справедливе і нормальне судочинство.

Дані проведеного ГО “РЦПЛ” дослідження свідчать, що станом на листопад 2019 року 20% суддів, які відправляють правосуддя в Криму і місті Севастополі, є громадянами РФ. Таким чином, на сьогоднішній день на суверенній території України, в порушення норм міжнародного права, як мінімум 104 іноземних громадянина відправляють правосуддя без згоди на це України. Решта (80%) хоча і є громадянами України, проте здійснюють функції судді в порушення українського законодавства.

Результати проведеного дослідження з усією очевидністю підтверджують той факт, що Російська Федерація не виконує покладених на неї, як державу-окупанта, зобов’язань по МГП в сфері правосуддя і проводить політику, спрямовану на заміщення колишніх українських суддів власними громадянами з різних суб’єктів Російської Федерації, згортання громадянських прав і свобод в Криму, переслідування цивільних осіб з політичних і релігійних мотивів.

Як і раніше, ми переконані, що потреба в подібних оглядах – явище тимчасове. З надією дивлячись в майбутнє, ми вважаємо, що основним завданням цих матеріалів має стати осмислення події і узагальнення досвіду, щоб уникнути нових порушень прав людини в Криму або в інших регіонах світу.

П’ятий випуск тематичного огляду «Крим без правил. Окуповане правосуддя» складається з двох частин. Друга частина планується до випуску в 2020 році.

Попередні випуски огляду можна переглянути ТУТ.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: