10 з 14 балів: експерти оцінили рівень життя громади на Запоріжжі - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

10 з 14 балів: експерти оцінили рівень життя громади на Запоріжжі

Моніторинг

Біленьківська селищна територіальна громада знаходиться у прифронтовій зоні. Населення складає трохи більше 12,5 тисяч осіб. На даний момент тут зареєстровано 3415 переселенців: з них 1447 – це діти, 163 – люди з інвалідністю. Як місцева влада налагодила роботу із надання соціальних послуг дослідив експерт Сергій Бізденежний за допомогою інструменту Місцевий індекс прав людини. 

Біленьке. ФОТО: Біленьківська Громада
Біленьке. ФОТО: Біленьківська Громада

Моніторинг дотримання прав людини за напрямком «Гідний рівень життя» у Біленьківській ОТГ в тривав з 1 січня по 25 квітня 2024 року. Експерти проаналізували дані з офіційного сайту, інформацію з відкритих джерел, провели експерименти та опитування серед місцевих мешканців. У підсумку зусилля посадовців оцінили від 0 до 1 балу. Ці оцінки мають стати орієнтиром для поліпшення ситуації. 

Соціальні послуги мешканці громади отримують через КУ «Центр надання соціальних послуг» Біленьківської сільської ради. Потреби населення визначають безпосередні звернення людей. Про них також повідомляють старости, місцеві депутати, працівники медичних установ, правоохоронці та фахівці соцзахисту після виїздів у села. Також наприкінці кожного року у сільській раді про свою роботу звітує відділ соціального захисту населення сільської ради та Центр надання соціальних послуг. 

Профілактичний рейд відділу соцзахисту тергромади. ФОТО: Біленьківська громада
Профілактичний рейд відділу соцзахисту тергромади. ФОТО: Біленьківська громада

У громаді діє низка програм, спрямована на соціальний захист різних категорій населення: дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, дітей із сімей що опинилися в складних життєвих обставинах, пільговиків, сімей з дітьми та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги за місцем проживання.

Але органам місцевого самоврядування (ОМС) необхідно подбати про те, щоб збільшити штат працівників, які надають послуги соціального захисту. Моніторинг виявив, у громаді працює лише 2 соціальні робітники. Саме на них лягає вся робота, зокрема, і догляд на дому за 12-тьма мешканцями громади, які потребують цієї послуги. Крім того, монітори вважають, що ОМС необхідно активніше залучати недержавних надавачів соціальних послуг. 

Соцпрацівники та поліцейські відвідали дітей, чиї сімʼї перебувають у скруті. ФОТО: Біленьківська громада
Соцпрацівники та поліцейські відвідали дітей, чиї сімʼї перебувають у скруті. ФОТО: Біленьківська громада

Монітори надали рекомендації для забезпечення гідного рівня життя мешканців Біленьківської тергромади, зокрема пропонується

– додати інформацію про соціальні послуги та порядок їх отримання на сайт Біленьківської сільської ради та оприлюднити звітність по програмі  «На зустріч людям»;

– створити програму з паліативного догляду в межах надання соціальних послуг працівниками КУ «Центр надання соціальних послуг» або залучити профільні партнерські організації;

– розробити програму з надання фінансової допомоги з місцевого бюджету родинам, у яких народилась дитина; 

– провести ревізію і створити реєстр фонду тимчасового житла (або переліку земельних ділянок під житлове будівництво), що може надаватись у користування тих, хто цього потребує; фонду житлових приміщень для тимчасового (до 6 місяців) поселення ВПО або наявність в громаді переліку житлових приміщень, доступних для безоплатного розміщення ВПО; 

– провести у Біленьківській ОТГ ревізію житлового фонду щодо  покинутих будинків через неприйняття спадщини, з подальшим визнання цієї спадщини відумерлою і прийняття її на баланс місцевої громади.

Прочитати повний текст Моніторингового звіту у Біленьківській об’єднаній територіальній громаді Запорізькій області

Звіт підготовлено в межах проєкту «Правосуддя для людей, які постраждали від російської агресії» за підтримки чеської організації «People in Need».


Читати також: 


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube | Viber