Як поширювати знання про міжнародне гуманітарне право серед військовослужбовців: Комплексний пакет матеріалів - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Як поширювати знання про міжнародне гуманітарне право серед військовослужбовців: Комплексний пакет матеріалів

Корисні матеріали

Підготовка військовослужбовців рядового складу Збройних Сил України обов’язково включає вивчення норм міжнародного гуманітарного права (МГП). Це питання особливо актуальне під час мобілізації та відсічі російській агресії.

Згідно з Програмою базової загальновійськової підготовки (для підготовки мобілізаційних ресурсів), затвердженої начальником Генерального штабу Збройних Сил України 08 лютого 2024 року (зі змінами) та Директиви з базової загальновійськової підготовки від 30 квітня 2024 року, вивчення МГП передбачено в рамках двогодинного теоретичного заняття. Воно охоплює:

  • ключові терміни та поняття МГП;
  • питання відповідальності за порушення норм МГП;
  • основні вимоги Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міноборони №164.

Новий Комплексний пакет з МГП

Для стандартизації навчальних матеріалів, що викладаються у межах зазначеного заняття та врахування досвіду застосування норм МГП під час війни з Росією, Департамент юридичного забезпечення Міністерства оборони України разом з Українською Гельсінською спілкою з прав людини розробило Комплексний пакет навчальних матеріалів з викладання МГП у межах базової загальновійськової підготовки (далі – Комплексний пакет з МГП).

Цей пакет включає:

  • Презентаційний матеріал.
  • Лекційні матеріали з прикладами належного застосування норм МГП з досвіду Збройних сил України.
  • Поширені запитання та відповіді на них про МГП в контексті війни з Росією.

Усі матеріали Комплексного пакета з МГП побудовані за такою структурою:

  1. Поняття МГП та чому його варто дотримуватись військовослужбовцям Збройних Сил України.
  2. Принципи МГП та їх практичне застосування під час бойових дій;
  3. Процедура захоплення ворога в полон;
  4. Засоби та методи ведення бойових дій;
  5. Відповідальність за порушення норм МГП;
  6. Пам’ятка військовослужбовця при виконанні обов’язків військової служби та спеціальних (бойових) завдань (далі – Пам’ятка з МГП).

Переглянути або завантажити Комплексний пакет матеріалів:

Комплексний пакет залишається гнучким і може вдосконалюватися відповідно до змін ситуації чи зворотного зв’язку. За пропозиціями та коментарями звертайтеся на електронну пошту відділу міжнародного права Департаменту юридичного забезпечення Міністерства оборони: [email protected].

Дана діяльність реалізується в рамках проєкту «Справедливість для жертв російської війни в Україні», який впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини у партнерстві з Міністерством оборони України та фінансується Посольством Нідерландів в Україні.