Справедливість для жертв російської війни в Україні - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Справедливість для жертв російської війни в Україні

Проєкт «Справедливість для жертв російської війни в Україні» що реалізується УГСПЛ  за сприяння Посольства Нідерландів в Україні передбачає надання правової допомоги жертвам війни, документування воєнних злочинів та підвищення правової обізнаності. Серед цілей проєкту – отримання доступу до правосуддя  жертв війни та розширення їх правових можливостей.

Проєкт передбачає підтримку документування воєнних злочинів, яке здійснюється УГСПЛ в рамках ініціативи «Трибунал для Путіна».

В рамках інформаційної кампанії проєкту передбачені публічні заходи за участю регіональних громадських організацій, правоохоронних органів та місцевої влади у форматі дискусій та круглих столів з питань документування воєнних злочинів, правової допомоги та відповідальності.

Також в межах  проєкту УГСПЛ за участі профільних фахівців планує здійснити розробку навчальних матеріалів загального курсу міжнародного гуманітарного права для всіх мобілізованих військовослужбовців Збройних Сил України. Базовий курс з МГП для військовослужбовців ЗСУ буде включати рекомендації та методичні матеріали щодо правил поведінки під час тактичних дій. У співпраці з Міністерством оборони України заплановані тренінги для тренерів з МГП для військовослужбовців .

Громадські приймальні УГСПЛ в 10 регіонах України будуть здійснювати правову допомогу  для жертв воєнних злочинів та військовослужбовців.

Крім того,  передбачений відбір стратегічних справ  для їх ініціювання та супроводження на міжнародному рівні (ЄСПЛ, МКС, притягнення до відповідальності порушників і накладення санкцій). Залучені офіси правової допомоги, які працюють по всій Україні, направлятимуть потенційні справи для стратегічного судового розгляду на основі заздалегідь визначених критеріїв відбору справ. Грубі порушення прав людини, у тому числі стосовно українських учасників бойових дій та військовослужбовців Збройних сил України, розглядатимуться як першочергові випадки, включаючи катування або жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи особисту недоторканність.