Зустріч із правозахисниками в Офісі Генпрокурора: обговорили проблеми ув’язнених
В березні в Офісі Генерального прокурора пройшла зустріч між представниками органів державної влади та правозахисних організацій. В центрі уваги стояли питання порушень прав людини в місцях несвободи.
До зустрічі долучилися представники правозахисних організацій, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.
Від Української Гельсінської спілки з прав людини виступив виконавчий директор Олександр Павліченко. Він окреслив низку проблем, з якими стикаються правозахисники. Зокрема – переслідування у судовому порядку засуджених з окупованих територій, які повертаються в Україну після їхнього звільнення з місць несвободи у Росії.
– З приблизно 3,5 тисячі осіб, яких вивезли з Херсонської області, щомісяця повертається до 30 людей. Вони не хочуть лишатися у Росії, — розповів виконавчий директор.
Також Олександр Павліченко зачепив питання про сприяння в перетині кордону засудженим, які повертаються в Україну, і їх підтримці. Засуджені найчастіше не мають жодних особистих речей і виходять з місць несвободи лише з довідкою про звільнення. Державна пенітенціарна служба України докладає мінімум зусиль для повернення таких людей. У цьому питанні найбільше задіяні саме громадські організації.
– Окремо стоїть питання про звільнення за станом здоров’я та системне порушення статті 3 Європейської конвенції з права людини – заборону катування, нелюдского або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання. Це розповсюджена і системна проблема у місцях утримання українських засуджених. Адвокати дуже часто звертаються до Європейського суду саме за цим порушенням і це є сигналом, що держава має все ж вчинити якісь дії та виправити ситуацію з утриманням осіб. Основне — вона має запобігати тому, щоб люди через стан здоров’я і захворювання помирали в колонії. Окремо він послався на умови утримання в 45 колонії, в якій тримають людей з інвалідністю після інсультів чи інших хвороб і вимагають догляду зі сторони інших засуджених.
Серед розглянутих питань також були:
- співпраця уповноважених органів та громадського сектору для виявлення та протидії порушенням прав ув’язнених
- стан виконання рекомендацій національного превентивного механізму. Його основна ідея — запровадження регулярних відвідувань незалежними експертами місць несвободи. Такі відвідування дозволяють захистити ув’язнених від жорстокого поводження чи катувань.
– Це не перший такий захід: ми зустрічалися також і з попереднім генеральним прокурором. На тій зустрічі я так само окреслив загальні проблеми. Далі ми працюємо з прокурорами, які займаються ДПСУ, і разом з ними точково вирішуємо питання. Вступ до ЄС вимагатиме конкретних кроків, а не топтання на місці, – поділився Олександр Павліченко, – Подібне обговорення є додатковою можливістю наголосити на ключових проблемах і поставити задачу державі створити орган, який слідкував би за дотриманням прав засуджених.
Представники правозахисних організацій поділилися також результатами моніторингових візитів до установ пенітенціарної системи.
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube | Viber