Публікація

Знання основ міжнародного гуманітарного права – #MustHave для кожного українця

У Veteran Hub відбулася лекція, присвячена основам міжнародного гуманітарного права в контексті збройного конфлікту в України. В якості спікера для ветеранів та юристів, зокрема з ГО «Юридична сотня», виступив експерт Програми USAID «Права людини в дії» Максим Тимочко.

Головною метою лекції було розвінчати міфи щодо збройного конфлікту на Сході та окупації Кримського півострову, які є наслідком відсутності знань з міжнародного права. Першочергово, вважає експерт, варто знати поняття, які ми використовуємо як в побуті, так і в офіційно-діловому спілкуванні.

«Найелементарніше, що варто знати кожному – це те, чим відрізняються один від одного такі терміни як війна, воєнний стан, збройний конфлікт, окупація, анексія, АТО та ООС. Адже від цього залежить обсяг прав, обов’язків та відповідальність не тільки держави, а й кожної людини по будь-яку сторону конфлікту. На жаль, в Україні досі не розрізняють такі поняття як «військовий стан» та «воєнний стан», хоча відмінності очевидні: оголошення війни на противагу особливому правовому режиму, який вводиться для збереження держави», – акцентував Максим Тимочко.

У продовження експерт розповів про ситуацію на Сході в міжнародному контексті та порівняв збройний конфлікт в Україні з іншими в світі, а також пояснив, у чому різниця міжнародного та неміжнародного збройного конфлікту. Сама класифікація потрібна, адже залежно від статусу, застосовуються різні норми міжнародного гуманітарного права. А від того, знову ж таки, різняться за своїм обсягом гарантії та захист учасників конфлікту. Хоча можливе існування і паралельно двох видів конфлікту на одній території і рамках однієї ситуації. Так, власне, зараз і відбувається на сході України, де, згідно зі звітами про попереднє розслідування Канцелярії Прокурора Міжнародного кримінального суду (наприклад, у звіті з 2018 рік) триває збройний конфлікт міжнародного та неміжнародного характеру.

Під час заходу спікер розповів і про міжнародну відповідальність за порушення прав людини в Криму та на Донбасі, а також про кримінальну відповідальність за воєнні злочини, які вчиняються в ході конфлікту. Окрему увагу Максим Тимочко приділив питанню захисту жертв збройного конфлікту, у тому числі – внутрішньо переміщених осіб.

«Я сподіваюся, що лекція підвищила рівень базових знань учасників та спонукатиме їх до розвитку критичного мислення», – зазначив експерт Програми USAID.

Програма USAID «Права людини в дії» планує продовжувати розпочату співпрацю з Veteran Hub, що є першим в Україні відкритим простором для громадських організацій, які працюють у сфері ветеранських справ.

 

Зазначену діяльність впроваджено в рамках Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53.

Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Ініціатива «Трибунал для Путіна» організувала захід для ОБСЄ “П’ять проблем прав людини під час агресії росії проти України”

Глобальна ініціатива “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії”  (стисла назва “Трибунал для Путіна”) презентували результати...

19 Травня 2022

Ініціатива «Трибунал для путіна» взяла участь у Додатковій нараді ОБСЄ з питань людського виміру щодо функціонування демократичних інституцій у часи кризи

Глобальна ініціатива “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії”  (стисла назва “Трибунал для Путіна”)  в...

19 Травня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: