Публікація

Журналісти розповіли як росія забирає українців в рабство. Правозахисники вже бачили подібне в 2014

Росіяни викрадають деяких цивільних людей в Україні в якості рабської сили – такого висновку дійшли журналісти проекту «Слідство.Інфо». В матеріалі «Рабська сила: навіщо росіяни викрадають мирних українців» йдеться про долю кількох чоловіків з села Прибірськ на півночі Київщини, які підчас повномасштабного наступу росії вирушили шукати зв’язок на мобільному телефоні і не повернулися. 

Пізніше з’ясувалося, що їх викрали російські військові. За свідченням очевидців, чоловіків примушували до робіт по розвантаженню військової техніки і викрадених в Україні речей. Згодом їх вивезли на територію Білорусі, а далі до росії. 

Наскільки часто стаються подібні викрадення цивільних українців, що з ними роблять росіяни та як їх можливо повернути додому, розбиралися журналісти «Слідство.Інфо» за допомогою керівника Департаменту документування Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Сергія Мовчана. 

 

Правозахисники з початку повномасштабного вторгнення ще не фіксували викрадення цивільних задля робіт, як це сталося з мешканцями Прибірська, йдеться в матеріалі. Втім, припускають, що таке можливо.

«Це реальний може бути факт, що вони використовували їх як рабську силу. Якщо б ми говорили про військовополонених, то їх заборонено залучати до будь-яких видів робіт, окрім як облаштування населеного пункту. Якщо ми говоримо про цивільних, вони їх не вважають полоненими, вони їх просто вважають… ну як місцевий, який повинен що-небудь зробити, і його потім відпустять чи не відпустять», — каже Сергій Мовчан з Української Гельсінської спілки з прав людини.

Схожі практики росіяни вже використовували на Донбасі.

«Були такі випадки в Донецьку. Найбільш банальний спосіб використовувати таких людей, яких хапали просто, це заставляли рити окопи, які по позиціях розміщені. Тому що їм самим копати — лінь. Легше взяти цивільних, які їм викопають ці окопи. Було таке, коли людей навіть залучали до прибирання вулиць, прибирання тіл, до ексгумації, але знову ж таки — це по Донбасу», — пояснює Сергій Мовчан.

Викрадені цивільні – це заручники

Навіть якщо людина фіксувала переміщення російської техніки, чи допомагала іншим чином коригувати вогонь Збройним силам, все одно вона залишається цивільним мешканцем, а не комбатантом — тобто тим, хто безпосередньо бере участь в бойових діях.

«Якщо людина безпосередньо була корегувальником, вона не комбатант. Вона все одно залишається цивільним. І з нею повинні поводитися як з цивільним. У нас же є люди, які на території України здійснюють коригування вогню для російських ракет по території України. Ми ж їх не судимо як комбатантів. Вони в даному випадку виступають по державній зраді і як пособники тероризму», — розповідає Мовчан.

Це означає, що ті мирні українці, які зараз перебувають у застінках російських тюрем, мають бути звільнені.

За словами Сергія Мовчана, наприкінці березня, коли російська армія відходила у Білорусь та росію з півночі України та покидала Сумщину, Чернігівщину та Київщину, цивільних використовували як живий щит для прикриття техніки окупантів. З півдня України — Запоріжчина, Херсонщина, Донеччина — українців примусово вивозять на територію рф. Трапляється, що хтось не проходить їхню фільтрацію, а деяких відправляють на глибше на окуповані території. Також створюються всі умови, аби люди примусово-добровільно виїжджали через Крим та Донецьку область у росію.

«Так з’являється ілюзорна картинка того, що рф — гуманна країна, яка готова прийняти до себе всіх і кожного», — каже Мовчан. 

Керівник Департаменту документування Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Сергій Мовчан

Загалом правозахисники визначають декілька категорій викрадених. Когось можуть викрасти і через декілька днів повернути. Хтось може стати жертвою насильницького викрадення: таких людей викрадають із застосуванням фізичної сили і можуть утримувати у місцях несвободи — підвалах, вигрібних ямах тощо. До ще однієї категорії можемо віднести людей, яких використовували як живий щит при відведенні російських військ. Крім того, є ще депортовані, яких забрали з території України і вивезли на територію іншої держави.

Однак, схоже, мета у цих дій одна. Правозахисник Сергій Мовчан вважає, що росія веде війну на фізичне знищення України та українського народу як такого. «Я б їх (цивільних — ред.) кваліфікував, як заручників. І тоді ми дійсно можемо говорити, що росія — терорист», — розмірковує Мовчан. 

Чи можливо повернути українців додому?

Спосіб обмінювати цивільних на цивільних все ж існує. Україна практикувала такі обміни під час війни на Донбасі з 2014 року. Сергій Мовчан пояснює, що є люди, яких затримали за сприяння діяльності «Л/ДНР» і на яких, ймовірно, можна обміняти викрадених цивільних українців. 

«Це той механізм, який раніше використовувався Офісом омбудсмена. Особливо такі перші великі обміни після Іловайська відбувалися. Вже потім у нас з’явилися певні категорії цивільних осіб, яких дуже багато було відпущено в грудні 2017 року, і вони були обміняні так само на цивільних, яких в Україні, на підконтрольній території, звинувачували в пособництві та діяльності на користь так званих республік», — каже експерт.

Українська Гельсінська спілка з прав людини збирає свідчення очевидців воєнних злочинів росії в Україні в межах глобальної ініціативи «Трибунал для путіна». Якщо ви є таким очевидцем, розкажіть свою історію або надішліть свої контакти в електронному листі на пошту: tribunal_for_putin@helsinki.org.ua 

Матеріал: «Слідство.Інфо»

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Домашнє насильство, втрата роботи та неможливість повернутися додому. УГСПЛ рекомендує ВПО долати стрес від війни з допомогою психолога

Правозахисники УГСПЛ занепокоєні погіршенням психологічного здоров’я  переселенців та біженців. Психологи кажуть, що рівень стреса, який...

08 Серпня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: