Заява щодо переслідувань в окупованому Криму у День пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу
18-21 травня 1944 року відбулася депортація 191 044 кримських татар з історичної батьківщини.
Офіційною причиною примусового переселення стало звинувачення всього кримськотатарського народу в масовому колабораціонізмі з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Відомо, що під час депортації загинуло близько 8000 кримських татар.
18 травня 2018 року в тимчасово окупованому РФ Сімферополі затримали близько 20 кримчан, які проводили акцію «Запали вогонь у своєму серці» до Дня пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу.
На даний момент Центральний районний суд м. Сімферополь вже розпочав процес щодо одного з учасників публічного заходу – Сейтасана Асанова, висунувши йому обвинувачення у непокорі законній вимозі поліції за опір при затриманні (частина 1 статті 19.3 Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення).
Українська Гельсінська спілка з прав людини рішуче засуджує такі дії окупаційної влади АР Крим та розцінює дії російських правоохоронців як неправомірні та такі, що порушують ст. 10 та 11 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а саме права на свободу вираження поглядів та права на свободу зібрань та об’єднань.
УГСПЛ закликає українську владу, уряди країн Європейського Союзу, Швейцарії, Норвегії, США, Канади, Австралії та Японії, а також міжнародні організації відреагувати на дії окупаційної влади під час відзначення 18 травня Дня пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу та вжити заходи щодо зменшення тиску на корінне населення Криму.