Звернення міжнародної платформи громадянського суспільства CivilM+ у зв’язку з п’ятою річницею з початку збройного конфлікту в Україні - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Звернення міжнародної платформи громадянського суспільства CivilM+ у зв’язку з п’ятою річницею з початку збройного конфлікту в Україні

Заяви
19 лютого 2019 року у Верховній Раді України відбудеться засідання у зв’язку з п’ятою річницею з початку збройного конфлікту в Україні. Тривалість та масштабність конфлікту давно поставили проблему його врегулювання до порядку денного Європейського Союзу, Ради Європи та чисельних міжнародних інституцій. З цих причин в засіданні планується участь Президента Європейської Ради Дональда Туска, народних депутатів, керівництва Кабінету Міністрів України, представників Меджлісу кримськотатарського народу, правозахисних організацій, національних та міжнародних експертів.

Громадянське суспільство європейських країн також не стоїть осторонь і активно працює в правозахисній, миротворчій та гуманітарній сферах над вирішенням проблем, пов’язаних зі збройним конфліктом. При цьому широко використовується можливість впливу акторів громадянського суспільства на формування рекомендацій і практичну підтримку з питань вирішення конфлікту на сході України – цей потенціал можна і потрібно розвивати далі.

Акцентуючи увагу на ролі громадськості в миротворчих процесах, Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) звертається до учасників і гостей засідання від імені міжнародної платформи громадянського суспільства CivilM+, яка була створена з метою сприяння вирішенню конфлікту на сході України і об’єднує неурядові організації України, Польщі, Німеччини, Росії, Франції та інших держав Європи.

Учасників платформи CivilM+ об’єднує мета відновлення Донбасу як мирного, інтегрованого та розвиненого регіону демократичної України. Учасники СivilM+ мають величезний досвід роботи з питань, пов’язаних з дозволом і подоланням наслідків конфлікту в таких сферах, як захист жертв конфлікту, документація порушень прав людини та воєнних злочинів в зоні конфлікту, розвиток освітніх і діалогових ініціатив, протидія мови ворожнечі і пропаганді війни, робота по встановленню історичної правди та ін. Експертні висновки учасників платформи ґрунтуються на поєднанні різних підходів і перспектив – у цьому полягає важлива особливість СivilM+.

Взаємодія громадянського суспільства та державних структур підвищує шанс успішного розвитку і здійснення заходів, спрямованих на відновлення стабільного і довгострокового миру. Саме тому ми звертаємося до представників українських державних структур і парламентаріїв з наступними пропозиціями:

  1. Підвищити рівень залученості громадянського суспільства в процеси дипломатичного врегулювання конфлікту, наприклад, на стадії розробки заходів і підходів, здатних конструктивно вплинути на пошук рішень, що усувають перешкоди для відновлення миру, розвиток розуміння процесів і прийнятих політичних рішень в суспільстві, здатності до конструктивного діалогу бачення можливостей, а також виконання досягнутих домовленостей.
  2. Розширити діалогові формати на рівні експертів з метою гармонійного імплементації міжнародного досвіду в сфері перехідного правосуддя, його законодавчого закріплення як інструменту подолання наслідків збройного конфлікту.
  3. Почати спільну з неурядовим сектором розробку державної стратегії, спрямовану на комплексну і неупереджену роботу з причинами і наслідками конфлікту з урахуванням юридичних, соціально-економічних, історичних та інших аспектів.
  4. Посилити роботу по відновленню і розвитку регіону конфлікту і реінтеграції населення регіону в українському співтоваристві.

Ми впевнені, що саме залучення багатостороннього практичного досвіду і знань, якими володіють експерти громадянського суспільства, які працюють безпосередньо в регіоні і за темами конфлікту, а також творчого потенціалу громадських активістів, може сприяти здійсненню реформ в Україні з фокусом на суспільний діалог, інтеграцію українського суспільства, відновлення прав жертв конфлікту, роботу з пам’яттю, максимальне запобігання повторенню збройного конфлікту в майбутньому.

Розуміючи всю складність впровадження «людського виміру» в засади політики, міжнародна платформа громадянського суспільства CivilM+ по врегулюванню конфлікту на сході України наголошує на своїй готовності до тривалої і відкритої роботи, спираючись на синергію громадянського суспільства країн єдиного Європейського простору.

Міжнародна платформа громадянського суспільства CivilM+