Публікація

Завершився навчальний курс «Стандарти прав людини в практиці адвокатів та суддів»

Фінальна зустріч відбулась у Києві 19 та 20 травня

У заході взяли участь 34 адвокати та судді зі всієї України. Усі вони – випускники навчального курсу, який впроваджується Українською гельсінською спілкою з прав людини.

Навчальний курс, що тривав протягом півтора року – це освітній інструмент посилення професійного потенціалу українських юристів на захист прав і свобод людини.

Протягом курсу учасники навчалися у дистанційному форматі та на очних зустрічах, спрямованих на набуття практичних навичок за темами, які вивчалися дистанційно. Вони також здійснили 3 міжнародні навчальні поїздки та створили пам’ятки для затриманих щодо порушення права на свободу.

Навчання проводилося з наступних тем:

  • теорія та історія прав людини, європейська система захисту прав людини;
  • право на справедливе правосуддя (стаття 6 ЄКПЛ);
  • право не піддаватися тортурам, нелюдському поводженню та право на свободу та особисту недоторканість (статті 3 та 5 ЄКПЛ).
  • право на повагу приватного та сімейного життя (ст. 8 ЄКПЛ).
  • право на безперешкодне користування майном (стаття 1 Протоколу Першого) та інші.

Навчання проводили кращі експертами-практики у сфері прав людини. З повним переліком експертів та асистентів можна ознайомитися на сайті http://hrs-course.helsinki.org.ua/

Основні результати курсу:

  • повний курс навчання пройшли 16 адвокатів та 18 суддів з 18 регіонів України, і це перший курс в рамках якого навчання проходять адвокати разом із суддями;
  • створена платформа для онлайн-навчання в партнерстві з Мережею Домів прав людини. Надалі цей досвід і розроблений майданчик можуть бути використані в роботі інших країн і передані іншим структурам, які мають бажання проводити навчання з цієї теми (АРССУ, НААУ и НШСУ);
  • розроблено 5 модулів і 5 очних семінарів (експертні методики та матеріали, авторські лекції з 5 тем). Матеріали курсу  постійно оновлюються;

За словами учасників, змінилась якість підготовки позиції та процесуальних документів: «Аргументація позиції стала більш якісною. Бачу слабкі місця в роботі колег та недоречне застосування практики ЄСПЛ, тим самим посилюю власну контраргументацію». Акцент навчальної програми цього циклу – захист прав людини в умовах збройного конфлікту і робота в умовах правосуддя перехідного періоду;

Учасники активно діляться здобутим досвідом з колегами:

«Став певний авторитетом серед колег та носієм експертних знань. Регулярно передаю знання та раджу літературу помічникам суддів у суді. Створено певний «клуб любителів ПЛ»; «Колеги, що раніше стримано ставилися до застосування практики ЄСПЛ, зараз запитують коли саме буде набір на наступний курс навчання».

Учасники зазначили, що в їх практиці зменшилась кількість випадків недоречного застосування посилань на практику ЄСПЛ: «Результати навчання можна порівняти з освоєнням мови – раніше посилалися на практику ЄСПЛ «бездумно» та без повного розуміння, а зараз є розуміння доречного та недоречного застосування та посилань на практику Суду як власне зі свого боку, так і з боку колег».

Адвокати взяли участь в підготовці звіту УГСПЛ про ризики роботи адвокатів в умовах збройного конфлікту в Україні (готується до публікації). Також триває робота над 2 новими курсами щодо захисту прав адвокатів та щодо МГП. Заплановано співпрацю з Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України та підготовку групи тренерів з числа випускників курсу.

Як зазначили учасники, «Створено мережу однодумців, що надає підтримку в умовах критики та не розуміння/не сприйняття прогресивних та сміливих рішень та ідей»; «Курс стимулює «тримати планку» та постійно підвищувати кваліфікацію в цьому напрямку»; «Зник страх. З’явилось розуміння, що ти не один в системі, що можна висловити свою справжню думку. Тепер я описую в рішеннях відмінні від звичної судової практики речі і не боюсь вищих інстанцій»; «Завдяки навчанню склалася гарна думка про суддів і повернулась віра в права людини».

Проведений очний семінар є частиною навчального курсу «Стандарти прав людини в практиці адвокатів та суддів», що впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав  людини. Загальною метою курсу є сприяння дотриманню та захисту прав і свобод людини в Україні, імплементації міжнародних стандартів прав людини в національну правову систему через посилення професійного потенціалу практикуючих судових юристів.

Цей захід став можливим завдяки проекту «Права людини в дії», який впроваджує Українська Гельсінська спілка з прав людини завдяки щедрій підтримці американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 50 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів.

Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID http://ukraine.usaid.gov та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Круглий стіл на тему: «Механізми правосуддя перехідного періоду та освітні практики як інструменти постконфліктного регулювання в Україні» (онлайн)

Запрошуємо на круглий стіл на тему: «Механізми правосуддя перехідного періоду та освітні практики як інструменти ...

10 Листопада 2020

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: