Публікація

Завдяки міжнародній співпраці правозахисників було забезпечено право на медичну допомогу

До громадської приймальні УГСПЛ у Рівному звернулась мати громадянина України, який перебуває у пенітенціарній установі в Білорусі та живе з ВІЛ

Син пані Софії*, Микола* (*імена змінено з етичних міркувань), перебуває на території Республіки Білорусь, в одній з пенітенціарних установ. Микола – людина, що живе з ВІЛ, за весь час перебування в місцях несвободи не отримував АРВ-терапію та почав відчувати погіршення стану здоров’я. Мати прямого зв’язку з сином не має, зверталась в одне з консульств України на території Білорусі з проханням допомогти у вирішенні ситуації та зустрітися з її сином, проте чіткої відповіді не отримала.

Завдяки тому, що УГСПЛ входить в до регіональної мережі правової допомоги людям з ВІЛ, яка об’єднала юристів з багатьох країн, юрист приймальні УГСПЛ Олена Романова звернулась до однієї з партнерських білоруських організацій, які допомагають людям, що живуть з ВІЛ з проханням про допомогу у вирішенні ситуації.

Окрім цього, в інтересах пані Софії та її сина від імені приймальні УГСПЛ було направлено лист до консульського відділу МЗС України, Консульства та посольства в Білорусі та Уповноваженого з прав людини щодо ситуації, яка склалася, та з проханням про терміновий розгляд.

Через декілька днів надійшов лист від Консульства про те, що білоруською пенітенціарною установою надіслано лист-підтвердження про те, що пана Миколу нарешті оглянув лікар та призначили АРВ-терапію. Окрім цього, з пані Софією особисто зв’язались щодо інформації у листі.

Таким чином, завдяки спільним зусиллям з білоруськими колегами, пан Микола нарешті почав отримувати АРВ-терапію, а пані Софія дізналася актуальну інформацію про стан здоров’я свого сина та шляхи подачі клопотання щодо його повернення до України.

Правовий аспект ситуації:

Міністерством охорони здоров’я Республіки Білорусь прийнято Постанову про затвердження клінічного протоколу «Діагностика та лікування пацієнтів з ВІЛ-інфекцією» від 01.06.2017 року.

Відповідно до п.6.1 цього Протоколу АРТ терапія показана всім ЛЖВ (універсальний доступ до АРТ діє з 01.01.2018 року).

Повний текст Протоколу https://www.belaids.net/wp-content/uploads/2017/06/08_letter_MZRB.pdf

Що стосується українського законодавства, то відповідно до ст. 3 Конституції України: людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Стаття 39 Консульського Статуту України, затвердженого Указом Президента України від 02.04.1994 року передбачає:

Консул зобов’язаний стежити, щоб відносно громадянина України, взятого під варту (заарештованого) чи затриманого за підозрою у вчиненні злочину, чи підданого іншим заходам, які обмежують свободу громадянина України, або відбуваючого покарання у вигляді позбавлення волі, а так само підданого іншим заходам судового або адміністративного впливу, було дотримано законодавства держави перебування і договорів, укладених Україною з цією державою, та міжнародних договорів, учасниками яких є Україна і держава перебування.

Консул зобов’язаний на прохання заінтересованих осіб і за своєю ініціативою відвідувати громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі в іншій формі або відбувають покарання. Консул зобов’язаний стежити, щоб таких громадян тримали в умовах, які відповідають вимогам гігієни і санітарії, і щоб вони не зазнавали жорстокого і принижуючого людську гідність поводження.

За всіх обставин консул зобов’язаний домагатися особистої зустрічі з громадянином України, щоб упевнитися, що права і інтереси цього громадянина не ущемлюються.

Громадська приймальня УГСПЛ у м. Рівному

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Домашнє насильство, втрата роботи та неможливість повернутися додому. УГСПЛ рекомендує ВПО долати стрес від війни з допомогою психолога

Правозахисники УГСПЛ занепокоєні погіршенням психологічного здоров’я  переселенців та біженців. Психологи кажуть, що рівень стреса, який...

08 Серпня 2022

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: