Затверджено порядок захисту інтересів України у Європейському суді з прав людини
Кабінет Міністрів України на своєму засіданні 28 квітня 2004 року затвердив порядок захисту інтересів України під час розгляду справ у Європейському суді з прав людини. Постановою “Про організаційні заходи, пов’язані із забезпеченням представництва України під час розгляду справ у Європейському суді з прав людини” відповідальним за забезпечення представництва України у Суді визначено Міністерство юстиції України в особі Уповноваженого у справах дотримання Конвенції про захист прав і основних свобод людини. Постанова набрала чинності з моменту прийняття.
Як повідомив Міністр юстиції Олександр Лавринович, ухвалений Порядок визначає механізм представництва держави під час розгляду справ проти України у Європейському суді з прав людини. Зокрема, визначена процедура дружнього врегулювання спорів із заявниками, яке дає змогу державі уникнути констатації Європейським судом з прав людини порушення положень Конвенції.
Міністр повідомив, що для фінансування витрат, включно з забезпеченням виплат у випадку дружнього врегулювання спору, в окремій бюджетній програмі на 2005 і наступні роки будуть виділятися відповідні кошти. За словами Олександра Лавриновича, у законах про державний бюджет на 1999-2003 рр. такі кошти окремо не передбачались, у зв‘язку з чим можливість виходити з пропозиціями дружнього врегулювання справ і, таким чином, запобігати констатації порушення положень Конвенції Україною, була відсутньою.
Крім того, порядок передбачає створення міжвідомчої робочої групи у випадках, коли необхідне вжиття комплексних заходів для виправлення порушення у конкретній справі, яка розглядається Європейським судом з прав людини.
На Мін‘юст також покладено обов‘язки розробки проектів нормативно-правових актів у випадках, коли причиною порушення прав громадян чи організацій, які буде визначено відповідним рішенням Європейського суду з прав людини, стануть певні прогалини чи невідповідність конкретних норм у національному законодавстві положенням Конвенції про захист прав і основних свобод людини.
У зв‘язку з додатковими повноваженнями, покладеними на Мін‘юст урядовою постановою, з 1 січня 2005 року штат працівників апарату Міністерства юстиції України на п’ять осіб, повідомив Міністр юстиції.
Секретаріат Ради українських правозахисних організацій