Заява Європейського Союзу щодо окупації Криму: підтримуємо суверенітет та територіальну цілісність України - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Заява Європейського Союзу щодо окупації Криму: підтримуємо суверенітет та територіальну цілісність України

Заяви

16 березня опубліковано чергову заяву Верховного представника ЄС Жозепа Борреля про повну підтримку України у її зусиллях щодо протидії агресії РФ.

Ключові положення заяви, як і раніше, залишаються незмінними:

  1. Спроба анексії Автономної Республіки Крим та м. Севастополь становить прямий виклик для міжнародної безпеки.
  2. Продовження політики невизнання щодо зміни територіального статусу Криму, згідно резолюції №68/262, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН”[1], через застосування обмежувальних заходів. В тому числі це стосується проведення будь-яких виборів Російською Федерацією на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.
  3. Обов’язок Російської Федерації забезпечувати права людини на території окупованого півострову відповідно до загальновизнаних принципів і норм міжнародного права, включно із зобов’язаннями за міжнародним гуманітарним правом.

Солідарність міжнародних партнерів у питанні підтримки суверенітету та територіальної цілісності України – важливий елемент на шляху деокупації Криму у довгостроковій перспективі.

Разом з тим, ключовим викликом для України залишається необхідність розробки стратегії деокупації Криму – низки заходів органів державної влади, підпорядкованих визначеним стратегічним цілям та оформлених у вигляді відповідної державної політики України щодо деокупації Криму.

Під час розроблення стратегії деокупації варто взяти до уваги напрацювання УГСПЛ в рамках концепції правосуддя перехідного періоду (https://cutt.ly/WtxdALl). Втілення принципів перехідного правосуддя допоможе подолати наслідки збройного конфлікту та наблизить Україну до розбудови сталого миру. Першочергові ж дії, які вже зараз повинна зробити Верховна Рада України у сфері подолання наслідків російсько-української війни, було презентовано наприкінці лютого цього року у вигляді дорожньої карти з 10 пунктів (https://cutt.ly/utxfRSX).


[1] Резолюція Генеральної Асамблеї ООН про територіальну цілісність України № 68/262 заявляє про невизнання референдуму про статус Криму 2014 року та закликає всі держави, міжнародні організації та спеціалізовані установи не визнавати ніяких змін статусу Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на підставі вищезазначеного референдуму і утримуватися від будь-яких дій або поведінки, які можуть бути інтерпретовані як визнання будь-якої зміни статусу https://cutt.ly/StxwnXh