Заява Коаліції “Україна. П’ята ранку” щодо самосудів над мародерами - Українська Гельсінська спілка з прав людини
Повернутись назад

Заява Коаліції “Україна. П’ята ранку” щодо самосудів над мародерами

Заяви

З 24 лютого в Україні діє режим воєнного стану через широкомасштабну агресію з боку Російської Федерації. Будь-яку війну супроводжують випадки вчинення злочинів проти власності (крадіжок, грабежів, розбоїв тощо), які в умовах воєнного часу називають “мародерством”.

Інформація про факти мародерства та масові прояви самосуду за такі вчинки почали з’являтись чи не з першого тижня нової хвилі військової агресії з боку Росії. Відповідаючи на цей виклик, вже 3 березня 2022 року Верховна Рада України  ухвалила закон про посилення покарання за мародерство під час воєнного стану: його прирівняли до злочину в особливо великих розмірах або вчиненого організованою групою. Ці зміни передбачають посилення відповідальності за статтею 185 ККУ – “Крадіжка, вчинена у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану”, статтею 186 ККУ передбачено покарання за грабіж в умовах воєнного або надзвичайного стану, а статтею 187 передбачено відповідальність за заволодіння майном в умовах воєнного або надзвичайного стану. 

Коаліція “Україна. П’ята ранку” вітає таку оперативну відповідь законодавців на виклики воєнного часу та готовність швидко розробляти та вносити відповідні зміни до законодавства. Водночас ми вважаємо, що лише змін до Кримінального кодексу України недостатньо для того, щоб запобігти насильству та самосуду над підозрюваними у “мародерстві”. В мережі інтернет достатньо відео та фото свідчень того, що “публічне покарання” так званих мародерів продовжується навіть у тих населених пунктах, де органи державної влади, в тому числі поліція, повноцінно функціонують. 

Жодним чином не виправдовуючи мародерства чи інших спроб незаконного заволодіння майном як у мирний, так і у воєнний час, Коаліція “Україна. П’ята ранку” наголошує, що жоден самосуд та фізичне покарання з боку цивільного населення в умовах, коли не йдеться про запобігання шкоди життю, не є виправданими воєнним часом чи іншими обставинами. Спроби місцевих громад зупиняти зловмисників власними силами – це зрозуміле і виправдане рішення, однак після цього зловмисники одразу мають бути передані до відповідних правоохоронних органів. 

Вчинення насильства над зловмисниками, побиття, роздягання, фарбування облич, прив’язування до стовпів та інші прояви так званого громадського осуду мають багато спільного з катуванням і тому самі по собі містять ознаки злочину. В той час, коли наша країна платить високу ціну за свій вільний європейський вибір, за вибір на користь демократії, правосуддя, такі практики самосудів відкидають нас назад, дають простір для поширення тези про те, що українці також не гребують вчиненням порушень під час війни.

Коаліція наголошує, що навіть воєнний час не виправдовує довільне застосування насильства, тортур. Водночас відсутність реакції на такі випадки з боку правоохоронних органів є прямим порушенням їх обов’язку запобігати злочинам.  

Коаліція “Україна. П’ята ранку” закликає правоохоронні органи та підрозділи територіальної оборони посилити увагу до випадків самосуду над “мародерами”, запобігати їм та не допускати поширення такої практики, за можливості посилювати як патрулювання районів, які залишили мешканці, так і просвітницьку роботу з місцевими громадами, роз’яснюючи недопустимість таких дій. Негайного розслідування заслуговують випадки, коли такі публічні “покарання” відбуваються в присутності бійців територіальної оборони чи викладаються в мережу самими працівниками правоохоронних органів. 

Коаліція також звертається до представників органів виконавчої влади та інших посадових осіб з проханням бути уважними та критичними до транслювання закликів до публічного осуду чи інших заяв, які можуть розцінюватися в такий напружений час як такі, що виправдовують позасудові покарання

Безумовно, злочини, які вчиняються військовими російської армії, щоденні загибелі мирних українців та втрати нашої армії, чи розбрат і неправомірні вчинки, які сіють окремі правопорушники – це речі, які важко коментувати, зберігаючи холодний розум та правозахисний підхід, однак теперішній час не може слугувати виправданням ескалації насильства, більш того, такі необдумані вислови лише посилюють напругу у суспільстві та шкодять як українському суспільству, так і репутації правової та демократичної України. 

Примітка: мародерство – це не коректний термін, адже мародерство – це воєнний злочин, який вчиняється винятково на полі бою. Те, що роблять зловмисники у містах (які не під окупацією), де не тривають активні бойові дії, згідно із Кримінальним кодексом, – це крадіжки, грабежі, розбої (залежно від форми вчинення), які наразі з урахуванням змін до Кримінального кодексу України мають кваліфікуватись як “вчинені під час воєнного стану”, що посилює відповідальність. 

***

Коаліція “Україна. П’ята ранку” працює від початку широкомасштабного вторгнення Росії для захисту жертв російської збройної агресії в Україні і притягнення до відповідальності вищого керівництва РФ і безпосередніх виконавців воєнних злочинів. До коаліції входять 22 організації: ZMINA, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Ukrainian Legal Advisory Group, Регіональний центр прав людини, Медійна ініціатива за права людини, Інститут миру та порозуміння, Центр громадянської просвіти “Альменда”, Крим-SOS, Кримська правозахисна група, Восток SOS, Центр «Соціальна дія», Адвокатська дорадча група, Харківський інститут соціальних досліджень, Фундація DEJURE, Truth Hounds, Освітній Дім прав людини Чернігів, Правозахисний центр “Дія”, Асоціація УМДПЛ, Україна без тортур, Платформа прав людини, Асоціація розвитку суддівського самоврядування України, Український центр охорони здоровʼя (UHC).