Загроза життю внаслідок ненадання медичної допомоги Бекіру Дегерменджі
Спільна заява українських правозахисних організацій
14 грудня 2017 о третій годині ночі 57-річного кримськотатарського активіста Бекіра Дегерменджі, який знаходиться в Сімферопольському СІЗО за сфабрикованою справою про нібито вимагання, відвезли в реанімацію
Бекір Дегерменджі має 3 групу інвалідності і страждає від бронхіальної астми. В даний час стан Дегерменджі вкрай важкий, у нього набряк легень і серцева недостатність. На даний момент він знаходиться в медикаментозному сні на штучній вентиляції легень. За інформацією родичів і адвоката, ув’язнений знаходиться в 7 міській лікарні Сімферополя, де його в несвідомому стані тримають в наручниках. До палати не допускають дружину Дегерменджі і адвоката, троє де-факто представників поліції знаходяться біля палати, біля самої лікарні велика кількість так званих правоохоронців. Протягом п’яти попередніх днів Бекір Дегерменджі не міг спати через загострення астми. Його адвокат вимагав госпіталізації і надання медичного лікування, проте де-факто суд відхилив клопотання захисника. 6 грудня 2017 де-факто суд відхилив Апеляційну скаргу на обрану міру запобіжного заходу. Під час судового засідання Бекіру Дегерменджі стало погано, викликали швидку, але при цьому арешт залишили в силі. Під час засідання активіст був в кисневій масці.
Бекір Дегерменджі був затриманий і поміщений під варту 23 листопада 2017 разом з трьома іншими кримськими татарами. Затримання відбулося в результаті спецоперації російських силовиків: де-факто правоохоронці організували провокацію щодо Веджіє Кашка і активістів, після чого із застосуванням грубої сили затримали їх в кафе «Медобори» м. Сімферополя. В результаті цих дій від інфаркту померла 83-річна ветеран кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка. На чотирьох затриманих (Асан Чапух, Бекір Дегерменджі, Руслан Трубач, Кязім Аметов) було порушено кримінальну справу за підозрою в нібито вимаганні. 6 грудня через два тижні після затримань у Асана Чапуха в СІЗО стався мікроінсульт, оніміла ліва частина тіла. Необхідна медична допомога йому не надається.
Син Бекіра Дегерменджі Мустафа Дегерменджі був заарештований у так званій «справі 26 лютого» в травні 2015 року, в квітні 2017 де-факто суд змінив йому запобіжний захід з утримання під вартою на домашній арешт. В даний час триває судовий процес у його справі.
Вимагаємо від уряду РФ, який контролює територію Криму:
- надати кваліфіковану медичну допомогу Бекіру Дегерменджі без втручання де-факто правоохоронних органів;
- негайно змінити запобіжний захід щодо Бекіра Дегерменджі на більш м’який, не пов’язаний з триманням під вартою;
- негайно змінити запобіжний захід іншим фігурантам, що проходять по так званій “справі про вимагання”;
- в найкоротші терміни провести перевірку матеріалів так званої “справи про вимагання” на предмет сфабрикованості і закрити цю кримінальну справу;
- розслідувати факти та притягнути до відповідальності осіб винних в незаконних переслідуваннях Б. Дегерменджи та інших обвинувачених по цій справі.
Звертаємося до уряду України та інших держав, а також до міжнародних організацій з проханням стежити за станом здоров’я Бекіра Дегерменджі і сприяти наданню йому кваліфікованої медичної допомоги та звільнення з-під варти, а також справедливого розгляду винесених проти нього та інших фігурантів звинувачень.
Звертаємося до представників міжнародних організацій, урядів країн Європейського Союзу, Швейцарії, США та Канади:
- стежити за станом здоров’я Бекіра Дегерменджі і перебігом політично вмотивованого кримінального переслідування фігурантів так званої справи про нібито вимагання, а також за перебігом інших політично вмотивованих кримінальних справ;
- сприяти наданню кваліфікованої медичної допомоги Бекіру Дегерменджі, зокрема вимагати від РФ допустити міжнародну групу незалежних лікарів до Бекіра Дегерменджі і інших політичних в’язнів, які потребують медичної допомоги;
- виступити з публічними заявами на адресу РФ з вимогою негайного надання якісної і повної медичної допомоги Бекіру Дегерменджі і іншим політичним в’язням, які мають таку потребу.