Публікація

Юристи УГСПЛ захистили право внутрішньо переміщеної особи взяти участь у виборах

Переселенка з Луганська Анастасія Зоря уже цієї неділі зможе проголосувати за кандидата у Президенти, якого підтримує. Це право жінка відстоювала у суді. Допомогу у супроводі справи надавав юрист громадської приймальні УГСПЛ у Києві Сергій Мовчан.

 

Анастасія Зоря уже більше року постійно проживає у Києві. Вона знята з реєстрації за попереднім місцем проживання і наразі ніде не зареєстрована. З вересня 2017 року має довідку внутрішньо переміщеної особи, в якій вказана адреса місця реєстрації на окупованій території і місце фактичного проживання в столиці, де вона і хотіла проголосувати.

З наближенням дня виборів, наприкінці січня, Анастасія звернулася до Відділу ведення Державного реєстру виборців (ДРВ) Голосіївської районної державної адміністрації у місті Києві з проханням включити її до списку виборців на виборах Президента України (заява про зміну виборчої адреси виборця). Але отримала усну відмову «Ви не маєте такого права».

Жінка на цьому не зупинилася і надіслала до того ж відділу ДРВ письмове звернення. Такий крок теж не допоміг.

 

Анастасії повідомили, що для визначення її виборчої адреси, необхідно зареєструвати місце проживання відповідно до ст. 6 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Однак це не вбачається за можливе, оскільки на сьогоднішній день відсутній порядок, який би надавав можливість зареєструватися на тимчасово окупованій території Луганської області, де у її матері наявне житло. Іншого житла де б переселенка мала можливість зареєструватися – немає. Усно їй порадили зареєструватися у місцях обліку безпритульних. Однак це не відповідає дійсності, адже у довідці ВПО вказане зареєстроване місце проживання у місті на Луганщині, яке на сьогодні непідконтрольне Україні.

У переселенки не залишилося іншого вибору, як звернутися до суду за захистом своїх прав. Позов допоміг підготувати юрист громадської приймальні УГСПЛ у Києві Сергій Мовчан.

«Займаю активну громадську позицію і хочу приймати участь в якості виборця у виборах Президента України за новим місцем свого постійного проживання, як внутрішньо переміщена особа… …Вважаю, що у цьому випадку є усі підстави для внесення мене у списки виборців, так як я є громадянкою України, за віком маю право голосу та місце моєї реєстрації визначено довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», – зазначає Анастасія Зоря.

Юристи підтверджують, що це право закріплене у Конституції України, інших законах та підзаконних нормативно-правових актах та низці міжнародних договорів, які ратифіковані Україною.

«Анастасія стала заручником бюрократії в Україні. Як і інші ВПО, кількість яких ми навіть не можемо підрахувати, адже після отримання усної відмови переселенці часто взагалі нікуди більше не звертаються. Справа у тому, що ВПО, які взагалі не мають штампу реєстрації місця проживання у паспорті, не мають можливість зареєструватися у населених пунктах, які знаходяться на окупованій території, оскільки відсутній такий механізм у Державній міграційній службі України», – констатує Сергій Мовчан.

Учора Окружний адміністративний суд Києва задовольнив вимоги переселенки Анастасії Зорі.

  

Відмову у реєстрації Відділом ведення Державного реєстру виборців Голосіївської районної державної адміністрації у місті Києві суд визнав протиправною та зобов’язав цей Відділ визначити Анастасії тимчасову виборчу адресу.

Таким чином, переселенка вже 31 березня зможе скористатися своїм правом голосу.

 

Захист ВПО здійснюється у рамках Програми USAID «Права людини в дії».

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53.

Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Підсумки експертної дискусії «Кримінальне провадження, коли матеріали справи залишилися на тимчасово окупованій території. Хіба це проблема?»

29 березня 2021 року відбулася експертна дискусія «Кримінальне провадження, коли матеріали справи залишилися на тимчасово...

08 Квітня 2021

Круглий стіл «Запровадження засад перехідного правосуддя як передумови деокупації територій та реінтеграції населення». Онлайн

Запрошуємо всіх бажаючих на відкритий круглий стіл ««Запровадження засад перехідного правосуддя як передумови деокупації територій та реінтеграції населення»,...

06 Квітня 2021

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: