Публікація

Юристи УГСПЛ допомогли жінці, яка народила в окупованому Криму, зареєструвати дитину в Україні

Юристи Української Гельсінської спілки з прав людини допомогли жінці, яка народила в окупованому Криму, зареєструвати дитину в Україні. Правозахисникам довелось добряче попрацювати, перш ніж Апеляційний суд Львівської області ухвалив рішення щодо реєстрації дитини у Львові та видачі матері свідоцтва про народження дитини українського зразка.

Ми вже писали про те, які перешкоди створювала держава у здавалось би такій звичайній процедурі, як реєстрація дитини — для жінки, яка народила в Криму, справу з формальної реєстрації документів перетворили на експертизу батьківства.

Нагадаємо, що мати дівчинки, переїхавши з Криму до Львова та оселившись там, хотіла узаконити свідоцтво про народження немовляти в Україні. Щоб отримати всі необхідні документи на дочку, жінка звернулась до Галицького районного суду міста Львова із заявою про встановлення юридичного факту народження — як того вимагає чинне законодавство. Суд розглянув заяву, але відмовив матері у перереєстрації дитини, посилаючись на те, що начебто немає документів, які б засвідчували народження дівчинки — Україна не визнає свідоцтва, виданого при народженні дитини на окупованій території. Найабсурднішим в цій ситуації виявилось рішення суду, відповідно до якого, пані Юлія, щоб довести той факт, що вона дійсно є матір’ю дівчинки, повинна була провести аналіз ДНК.

Юристи УГСПЛ не погодились з рішенням Галицького районного суду м. Львова, вбачаючи у ньому пряме порушення права жінки на повагу до приватного і сімейного життя, права на ім’я та соціальний захист, а також гарантій з боку держави щодо забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб в результаті окупації території України, і подали апеляційну скаргу. Аргументи та докази, які навели правозахисники, що свідоцтво про народження дитини може бути видано Україною без аналізу ДНК на підставі іншої наявної у заявниці документації, виявилися для Апеляційного суду Львівської області переконливими. Як результат — суд задовольнив апеляційну скаргу та ухвалив рішення про встановлення факту народження дитини.

На думку юристів УГСПЛ, проблеми, з якими стикаються мешканці окупованих територій та внутрішньо переміщені особи щодо питань засвідчення народження або смерті, потребують системного вирішення. Оскільки проблема не в самій процедурі перереєстрації, а у тому, що ті вимоги, які формально можуть висувати українські суди при розгляді таких справ, практично неможливо виконати. Звичайні люди потрапляють у пастку.

“Подібні питання, як у пані Юлії, мають вирішуватись не через суд, як є це зараз, а адміністративним шляхом. На сьогодні існує величезна потреба у тому, щоб розробити та прописати адміністративну процедуру, яка б дозволяла без зайвого клопоту перереєструвати Україною документи, видані російськими окупаційними органами влади. Поки що людина залишається на одинці зі своїми проблемами, які виникли не з її вини. Не людина винна, що їй видали “неправильні документи”, а держава — яка не може забезпечити відповідними свідоцтвами своїх громадян у ситуації конфлікту з країною-агресором” — розповідає Олег Ільницький, юрист Львівської громадської приймальні УГСПЛ.

На думку юристів Української Гельсінської спілки з прав людини, зміни до Цивільно-процесуального кодексу України щодо врегулювання питань засвідчення народження або смерті на окупованих територіях України, у реальному життя не вирішують проблему, з якою стикаються мешканці окупованих територій та внутрішньо переміщені особи.

“Якщо запропонований судовий шлях, за матеріалами оприлюдненої судової практики, безпроблемно «по узвичаєній схемі» реалізується у столичних судах та судах суміжних із окупованою територією областей, то справа пані Юлії у Львові показово продемонструвала «підводні камені» та проблеми «неформатного» підходу до судового встановлення юридичних фактів, що виникли на тимчасово окупованій території, суддями, для яких такі справи одиничні. А тому яскраво продемонструвала хибність обраного шляху і підтвердила необхідність пошуку судової альтернативи” — підсумовує юрист Олег Ільницький.

Наразі юристи приймальні працюють над тим, щоб допомогти жінці відстояти її право на виплату допомоги по народженню дитини — через проблеми, які виникли з перереєстрацією дитини, збіг 12-місячний строк, передбачений законом для оформлення відповідної допомоги. Цікаво, що у своєму рішенні Апеляційний суд Львівської області відзначив, що вина заявниці у ситуації з реєстрацією відсутня, що дає можливість спробувати юридичними шляхами вплинути на практику застосування відповідних право обмежувальних положень, що зовсім недоречні у таких випадках. Тож в цій історії ще рано ставити крапку.

підготувала Тетяна Гончарук

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Спочатку деокупація, потім вода. Про це заявили українські урядовці та правозахисники під час міжнародної конференції щодо “водної блокади” Криму

21 жовтня у м. Херсон відбулася міжнародна конференція «Проблемні питання водопостачання та використання водних ресурсів...

23 Жовтня 2020

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: