Публікація

Юристка Юлія Науменко: «Не дуже багато уваги в правозахисній діяльності приділяється гендерній рівності у питаннях працевлаштування»

Юлія Науменко – адвокат, яка наразі співпрацює з Українською Гельсінською спілкою в рамках проекту щодо надання правової допомоги мирним громадянам, постраждалим на сході України. Гендерна експертка Тамара Марценюк поспілкувалась правозахисницею про освіту з прав людини, гендерні проблеми в Україні та інші актуальні теми.

Yulia Naumenko 1

– Будь ласка, поділіться історією свого залучення до правозахисного руху України. Чому Ви вирішили працювати у цій сфері?

– Моє перше знайомство з правозахисним рухом відбулося в 2012 році, коли в нашій державі постало гостро питання щодо заборони мирних зібрань, особливо мирних зібрань ЛГБТ-спільноти. В цей час мною було прийнято участь в оскарженні в судовому порядку заборони проведенню мирних зібрань, а в подальшому – підготовки заяв до Європейського суду щодо порушення прав громадян на вільне вираження своїх поглядів та права на мирні зібрання.

Після цього я брала участь в ряді справ щодо дискримінації за ознаками статі, раси, сексуальної орієнтації, станом здоров’я, інвалідності. Після загострення ситуації на сході України я почала співпрацювати з УГСПЛ та захищати права постраждалих мирних громадян під час проведення АТО, чим активно продовжую займатися і зараз.

– Де Ви здобували освіту та знання із сфери прав людини?

– Із 2005 по 2010 роки я навчалася у Білоруському державному університеті на юридичному факультеті, спеціальність «правознавство», спеціалізація адвокатура і нотаріат, диплом спеціаліста. Пізніше, у 2010-2011 роках здобувала освіту в Університеті економіки і права «КРОК», також – на юридичному факультеті, отримала диплом магістра за спеціальністю «правознавство». А у  2013 році отримала право на здійснення адвокатської діяльності.

У 2014-2015 році супроводжувала справу щодо звільнення жінки через її вагітність. Українськими судами так і не було визнано факту дискримінації, але після повторного розгляду справи наймодавця було зобов’язано виплатити жінці заробітну плату за час роботи на підприємстві.

Під час навчання в Білоруському державному університеті, в 2008-2010 роках, працювала в юридичній клініці. У 2009 році брала участь у школі з прав людини в Литві, пізніше – у семінарах щодо захисту прав потерпілих в Європейському суді з прав людини, а також в Міжнародному кримінальному суді.

 – З якою тематикою у правозахисному русі Ви працюєте?

– Захист прав постраждалих від катувань, мирних громадян на сході України (полонені, поранені, вбиті, особи, житло яких було зруйновано), постраждалих від дискримінації.

Yulia Naumenko 3

– Чи доводилося Вам працювати із тематикою прав жінок?

– Так. У 2012-2013 році я супроводжувала справу щодо визначення проживання дитини жінки, яка була хвора на ВІЛ. Через її хворобу місце проживання дитини було визначено з батьком. Національними судами України було залишено без змін рішення суду першої інстанції. Але жінці вдалося домовитись з батьком та бабусею дитини щодо проживання дитини з нею.

У 2012-2013 роках супроводжувала справу щодо зґвалтування дівчини. За результатами розгляду справи насильника було визнано винним та засуджено до 5 років позбавлення волі.

Необхідно змінювати ставлення до ситуацій з насильством правоохоронних органів та суспільства.

У 2014-2015 році супроводжувала справу щодо звільнення жінки через її вагітність. Українськими судами так і не було визнано факту дискримінації, але після повторного розгляду справи наймодавця було зобов’язано виплатити жінці заробітну плату за час роботи на підприємстві.

– На Ваш погляд, які найбільші успіхи правозахисного руху в Україні?

– На мій погляд, найбільші успіхи правозахисного руху в Україні полягають в тому, що в нашій державі реалізується право на мирні зібрання, привертається увага до питань дотримання прав наших громадян в АР Крим, в тому числі, й кримськотатарського народу, дотримання прав громадян на території Донецької та Луганської областей, проблем гендерної рівності, проблем людей з інвалідністю, ЛГБТ-спільноти, людей, які знаходяться в місцях несвободи.

– Із якими викликами стикається сучасний правозахисний рух України?

– На мій погляд, наразі правозахисний рух в Україні стикається з викликами, пов’язаними із дотриманням прав людини на окупованій території АР Крим, окупованих території Донецької та Луганської областей, а також правами тимчасово переміщених осіб, питанням звільнення полонених осіб.

Yulia Naumenko 4

– На Вашу думку, чи достатньо уваги правозахисний рух приділяє гендерній тематиці?

– Останнім часом у правозахисній діяльності все більше уваги приділяється гендерному насильству. Зокрема, питанню насильства в сім’ях, ратифікації Стамбульської конвенції. Але наразі не дуже багато уваги в правозахисній діяльності приділяється гендерній рівності у питаннях працевлаштування, рівної заробітної плати, наявності стереотипів щодо декретних відпусток жінок та обов’язків жінки у сім’ї та вихованні дитини.

– Гендерне насильство – серйозна проблема, зокрема в Україні. На Ваш погляд, що слід зробити, аби змінити ситуацію на краще?

– Я вважаю, що в Україні гендерне насильство – це досить серйозна проблема. Для її вирішення потрібно проводити інформативну роботу з жінками, доводити, яким чином захистите себе, куди звертатися у випадках насильства. Необхідно змінювати ставлення до ситуацій з насильством правоохоронних органів та суспільства.

– Що або хто Вас найбільше надихає у Вашій правозахисній діяльності?

– У правозахисній діяльності найбільше мене надихають люди, їх довіра і віра в мене. А також віра в справедливість та позитивне вирішення питань.

Підготувала Тамара Марценюк

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Е-лікарняні: крок вперед?

З 1 жовтня 2021 року оформлення усіх лікарняних в Україні має відбуватися в електронній формі...

01 Жовтня 2021

Журналістка-розслідувачка і правозахисниця Ірина Сєдова: “Я сфокусувала свою журналістську діяльність на захисті прав людини”

До вашої уваги нове інтерв’ю з авторської серії гендерної експертки Тамари Марценюк «Правозахисниці, які змінюють Україну». Учасницею...

28 Вересня 2021

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: